Три країни ЄС продовжують ембарго на імпорт українських зернових. Румунія підтримує рішення Єврокомісії

16 вересня 2023, 08:45 4642

Польща, Угорщина і Словаччина продовжать заборону на імпорт українських зернових, незважаючи на рішення Єврокомісії в п’ятницю, 15 вересня, відмовитися від обмежувальних заходів.

Прессекретар польського уряду Пьотр Мюллер написав у X (Twitter), що Польща продовжить ембарго на імпорт українського зерна. Міністр економічного розвитку і технологій країни Вальдемар Буда заявив, що обмеження набувають чинності з опівночі 16 вересня.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький пояснив рішення тим, що «це в інтересах польського фермера», пише  Reuters. 

Угорщина запровадила заборону на імпорт 24 видів української сільськогосподарської продукції, зокрема зерна, овочів, низки м’ясних продуктів і меду. Міністр сільського господарства країни Іштван Надь у Facebook аргументував це захистом інтересів фермерів.

У словацькому уряді теж заявили, що заборонять імпорт чотирьох українських товарів на національному рівні до кінця року. Обмеження торкнуться пшениці, кукурудзи, ріпака та насіння соняшника, передає Denník N.

Тоді як Румунія підтримує експорт українського зерна та має намір збільшити обсяги транзиту через свою територію. Про це в четвер, 14 вересня, заявив прем'єр-міністр Румунії Марчел Чолаку в інтерв'ю Der Standard.

«Ми повинні підтримати Україну в експорті її зерна. Протягом наступного місяця ми спробуємо збільшити кількість зерна, що транспортується через Румунію, з двох до чотирьох мільйонів тонн», — каже Чолаку.

Також за його словами, Румунія інвестувала значні кошти в порти на Дунаї та в Констанці, і атаки російських безпілотників на порти поблизу Румунії загрожують цим інвестиціям. Країна запровадить систему попередження про безпілотники в прикордонних районах — до цього буде залучено НАТО.

Президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 15 вересня наголосив, що зараз «європейська єдність має спрацювати на двосторонньому рівні», маючи на увазі країни-сусіди України.

«Щоб сусіди під час війни Україну підтримали. Європа виграє завжди, коли договори працюють, а обіцянки виконуються. Ну а якщо рішення сусідів будуть не сусідськими, Україна буде цивілізовано відповідати», — сказав він.