Сольський на Раді ЄС: Діючих шляхів експорту зерна не вистачає

24 жовтня 2023, 09:20 1763

Україна за час роботи тимчасового морського коридору експортувала майже 700 тис. т зерна переважно в Європу і Африку. Але найбільша кількість агропродукції експортується через дунайські порти.

Про це повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський, виступаючи на засіданні Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства в Люксембурзі. 

«У серпні ми відкрили тимчасовий коридор Чорним морем. Він працює завдяки підтримці наших Збройних сил і довірі міжнародних партнерів. З кожним днем кількість кораблів, які заходять в порти, збільшується. За час роботи нового коридору в порти зайшло 38 суден, вийшло понад 30, звичайно, не усі вони з зерном. Та ми змогли вивезти майже 700 тис. т зерна. Але найбільше нашої продукції зараз експортується Дунаєм через Румунію. І ми щиро вдячні румунським колегам за розуміння, підтримку і співпрацю», — цитує його слова пресслужба Мінагрополітики.

Він також зазначив, що у вересні через дунайські порти експортували майже 2,3 млн т агропродукції. У серпні цей показник був дещо вищий — 2,4 млн т. Загалом весь експорт аграрної продукції у вересні склав 3,6 млн т. Микола Сольський наголосив, що таких обсягів недостатньо для вивезення всієї передбаченої до експорту агропродукції. 

«Ми маємо експортувати близько 6 млн т на місяць, щоб зберегти наше сільське господарство як ключову галузь економіки. Забезпечити такий обсяг транспортування можна, лише відновивши повноцінну роботу глибоководних портів Великої Одеси. Ми бачимо тенденцію до збільшення кількості кораблів, які виходять з наших портів. Сподіваємося, вона збережеться», — підкреслив міністр агрополітики.  

Микола Сольський також зазначив, що введені Єврокомісією обмежнення на окремі види української агропродукції не вплинули на стабілізацію цін, як того очікували деякі прикордонні країни. Ціни і надалі продовжують знижуватись. 

«На це впливає чимало чинників, зокрема високі врожаї у Бразилії та Австралії. Очевидно, що ключову роль у зниженні цін грає не українське зерно», — наголосив Микола Сольський.  

Він також нагадав, що для забезпечення безперебійного експорту Україна  розробила новий механізм. Йдеться про ліцензування окремих видів аграрної продукції, до експорту якої виникало найбільше запитань. Процедура передбачає видачу ліцензії від українського уряду протягом 30 днів з дня отримання заявки на експорт. Протягом цього часу Україна інформує Європейську комісію та відповідну країну про отримання заявки на експорт. Без погодження цієї країни ліцензія на експорт з України не видається. Микола Сольський запросив країни, які ще не визначились,  долучатись до впровадження такого формату співпраці.