Насіннєва асоціація ініціює визнання вітчизняних виробників насіння в ЄС

16 грудня 2019, 10:27 2888

Підвищення прибутковості рослинництва є головною метою українських аграріїв, і одним із перспективних напрямків підвищення рентабельності є розвиток вітчизняного насінництва. Прибутковість можна підвищувати завдяки насінню, яке є товаром із високою доданою вартістю і високим експортним потенціалом.

Про це повідомила виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко під час прес-сніданку «Україна — постачальник насіння до ЄС: план дій».

«На сьогодні європейські виробники вільно, без будь-яких обмежень та мита постачають до України насіння на суму близько $150 млн на рік, у той самий час наша країна постачає насіння до країн колишнього СРСР, а до ЄС — майже нічого. Причиною такого стану справ є відсутність рішення ЄС про еквівалентність вимог української сертифікації вимогам ЄС. Процес визнання української сертифікації Європою затягнувся і потребує вирішення найближчим часом», — зазначає Сюзанна Григоренко.

За її словами, в такій ситуації необхідні дії щодо прискорення процесу синхронізації української системи сертифікації насіння до європейських стандартів. Останніми місяцями відбулася низка важливих подій, які наблизили Україну до визнання українського насіння таким, що відповідає вимогам європейського ринку.

Сюзанна Григоренко наголошує, що потрібно вжити заходів на вищому рівні, щоб прискорити визначення України як країни, яка має статус еквівалентності щодо системи сертифікації насіння.

«Ситуація, яка склалася, дивує. Адже навіть попри всі перестороги, які можуть бути в органах ЄС щодо того, що їм потрібно захищати власний ринок і місцевих підприємців, саме єдиний голос європейського насіннєвого бізнесу, яким і є асоціація Euroseeds, неодноразово висловлював підтримку в питанні отримання еквівалентності як Насіннєвій асоціації Україні, так і Україні в цілому», — зазначає Сюзанна Григоренко.

За її словами, в Україні на даний момент формується сильна насіннєва галузь: так, не лише українські, але й багато європейських насіннєвих компанії мають повний цикл виробництва, включаючи експорт насіння (ТОВ «Маїсадур Семанс Україна», «КВС-Україна», «Євраліс Семенс Україна», «Сингента», «Байєр» та ін.). Але поки що обсяги експорту українського насіння незначні. Щодо асортименту, то найважливішим експортним насінням наразі є кукурудза та пшениця.

«Європейські фермери є одними з найбільш платоспроможних у світі, і є хоч і вибагливим, але дуже ємним ринком для агротехніки, засобів захисту рослин і насіння. І єдине, що наразі потрібно, — це включити Україну до прийняття до переліку країн - не членів ЄС, які отримали статус еквівалентності щодо системи сертифікації насіння. Необхідні дії щодо прискорення процесу синхронізації української системи сертифікації насіння до європейських стандартів», — каже Сюзанна Григоренко.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua