Співробітники Бюро економічної безпеки України спільно з СБУ провели 30 обшуків у адміністративних приміщеннях Державної митної служби України, Одеської митниці та митних постах «Чорноморськ-порт», «Південний порт», «Одеса-порт» і за місцем проживання службових осіб Держмитслужби. За результатами обшуків вилучено чорнові записи, комп’ютерну техніку, мобільні телефони, що підтверджують митне оформлення та відправлення зернових культур.
Також вилучено документи, які можуть свідчити про обізнаність посадових осіб щодо підприємств з ознаками ризиковості серед експортерів зерна. Про це йдеться у повідомленні Бюро економічної безпеки.
Обшуки проводилися у межах розслідування масштабної схеми з ухилення від сплати податку в особливо великих розмірах при експорті зерна. Детективи БЕБ встановили причетність до схемного експорту понад 370 приватних суб’єктів господарювання та працівників Держмитслужби.
Загальні орієнтовні збитки за 2022 рік, за умови недекларування доходу від згаданих експортних операцій у вигляді несплати податків, аналітики БЕБ оцінюють в 5,2 млрд грн.
«Службовці Держмитслужби проігнорували інформацію про операції ризикових СГД, яка надавалася в листах БЕБ та ДПС. Усвідомлюючи корупційну складову щодо прикриття незаконної діяльності, митники сприяли проведенню експортних операцій зернової продукції за межі території України. Це у подальшому спричинило збитки державному бюджету в особливо великих розмірах.
Наразі співробітники БЕБ аналізують діяльність ризикових суб’єктів господарювання, від яких здійснювалося документальне оформлення зернових культур, встановлюють повне коло осіб, які причетні до протиправної діяльності та службових осіб ДМС, що сприяли вивезенню зернових культур підприємствами. Вживаються заходи щодо притягнення їх до кримінальної відповідальності та відшкодування завданих державі збитків», — повідомляє Бюро економічної безпеки.
Заходи із викриття злочину проводили за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.