Ситуація з кризою українського зерна вимагає уваги всіх українських євроінтеграційних та аграрних посадовців.
Таку думку висловила у Telegram посол з особливих доручень при Міністерстві закордонних справ України Ольга Трофімцева.
«Єврокомісія не досягла остаточної згоди з країнами Східної Європи щодо формату тимчасових обмежень, які будуть застосовуватись до українського аграрного експорту. Поки що точно відомо про заборону на імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку, насіння соняшнику. Але наші «закляті друзі» продовжують наполягати на тому, що м’ясо птиці та яйця їм теж дуже заважають. І тут, я вам скажу, вушка вже не східно-європейських країн стирчать.
Моє риторичне запитання, де в цей час представники всіх наших відповідних євроінтеграційних і аграрних структур, залишається відкритим. Підказка: мають днювати і ночувати в Брюселі», — написала вона.
Ольга Трофімцева зазначила, що росія поступово витискає Україну в структурі аграрної торгівлі регіону Чорного моря. Про це говорять останні цифри аналітики торгівлі основними видами аграрних товарів з регіону. До того ж росія продовжує погрожувати виходом із «зернової угоди».
«Тактика погроз не нова. Але зараз тиск на українських агротрейдерів надзвичайно високий через пункт перший (заборона імпорту до ЄС. — Ред.)», — додала вона.
З іншого боку, за словами Трофімцевої, тиск на зернотрейдерів у росії теж підвищився після того, як уряд встановив індикативну експортну ціну на пшеницю на рівні 275 $/т.
«Ті, хто ризикує продавати дешевше, будуть позбавлені фітосанітарних сертифікатів, а за такою ціною бажаючих купувати не дуже багато. Хоча вірні друзі типу Єгипту завжди виручають», — додала посол з особливих доручень.
Тим часом відбулась зустріч міністрів сільського господарства Великої сімки. Якихось проривних заяв за результатами зустрічі немає.
«Україну підтримують (розмінування, доступ до фінансових ресурсів малим, відновлення інфраструктури і елеваторів), росію засуджують (дуже глибоке занепокоєння). Війна різко погіршила ситуацію з продовольчою безпекою у світі. Продовольча безпека — це і про внутрішнє виробництво, і про торгівлю. Велика увага приділена в межах так званих «Miyazaki Actions» впровадженню інновацій задля розвитку сталого сільського господарства та зменшення викидів», — підсумувала Трофімцева.