Експорт насіння соняшнику з України у 2021/22 МР досяг небувалих до цього обсягів та перевищив 1,6 млн т (зростання проти 2020/21 МР у 10 разів).
Про це говориться у повідомленні асоціації «Укроліяпром».
Як зазначається, основними імпортерами стали країни ЄС — понад 70%, Туреччина — понад 20%, Молдова — 5%.
«2021/22 МР передбачався як один із найуспішніших для олійно-жирового комплексу України, виходячи з рекордного врожаю насіння соняшнику 2021 р. (16,4 млн т) і урожаю основних видів насіння олійних культур у цілому до понад 23 млн т. Обсяги виробництва олії соняшникової також прогнозувались на рекордному рівні у 7,2-7,3 млн т, експорт — до 7,0 млн т. Проте широкомасштабна агресія рф проти України, яка розпочалась 24 лютого 2022 р., зруйнувала всі прогнози», — зазначають в асоціації.
До особливостей 2021/22 МР експерти відносять також нарощування переробки насіння ріпаку (у період липень-грудень 2021 р.), розширення кола олієдобувних підприємств, які підключились до переробки даної сировини. У цей період було вироблено 26 тис. т олії ріпакової на давальницьких умовах з імпортованого в Україну насіння ріпаку, а це близько 70 тис. т.
Блокування портів Чорного та Азовського морів призвело до зупинки експорту олії соняшникової та шроту та, як наслідок для галузі, що є експортно орієнтованою, до зупинки багатьох підприємств у регіонах України. Також олійному сектору довелось формувати нові логістичні ланцюги.
«Переорієнтація експорту на перевезення іншими видами транспорту, зокрема залізничним, значно змінила географію експорту олії соняшникової та шроту. У березні- серпні 2022 р. основними країнами-імпортерами стали країни ЄС — понад 60%. У розрізі країн ситуація дещо змінилась, і на перші місця вийшли: Польща — до 20%, Болгарія та Румунія — до 10%», — додають в асоціації.