Несправедливість і корупційні ризики: які питання до законопроєкту про землю для військових

14 січня 2024, 08:41 1222

Аграрний комітет запропонував Верховній Раді прийняти законопроєкт, за яким учасники бойових дій та сім’ї загиблих чи померлих захисників та захисниць матимуть право на першочергове одержання безоплатно у власність земельних ділянок. Однак є низка проблем щодо цього.

Таку думку висловив доцент KSE Олег Нів’євський у Telegram.

Він зазначив, що у документі йдеться про славнозвісні безкоштовні до 2 га сільгоспземель (а може, в деяких випадках і більше) на людину. 

«Це дуже невдала пропозиція, несправедлива та зі значними ризиками зловживань», — підкреслив експерт. 

І додав, що для такого висновку є декілька причин.

«Землі на всіх не вистачить. У державній власності залишилось наразі лише 750 тис. га. Як будемо ділити? Також у комунальній власності ще є близько 4 млн га, але, знову ж таки, цього мало. До того ж на «безоплатні 2 га» конституційно претендують всі громадяни України.

Це несправедливо. Вартість землі неоднакова в Україні, тобто вартість 2 га землі може суттєво відрізнятись у різних частинах держави», — пояснив Олег Нів’євський.

Крім того, на його думку, є корупційні ризики. 

«У нас експеримент із першочерговим правом учасникам бойових дій уже був — із учасниками АТО. Більша частина сільгоспземель приватизовувалась за «безоплаткою» через бійців АТО. Багато було шуму з цього приводу, адже ніяка це не була за фактом «безоплатка», а ціла схема», — нагадав фахівець. 

На його думку, з інститутом безоплатної приватизації потрібно якомога швидше закінчувати.

«Не треба плодити земельну корупцію, краще віддячувати захисникам та захисницям та сім'ям загиблих повагою, грошима та іншим пожиттєвим забезпеченням. Прикладів у світі повно», — підсумував експерт.