Названі причини відмови нотаріусів у реєстрації права на сільгоспземлю

29 червня 2021, 16:20 3225

При посвідченні договорів про відчуження земельних ділянок нотаріуси будуть керуватися, зокрема, положеннями статті 130 Земельного кодексу (нова редакція набуде чинності з 1 липня). У ній прописано 8 випадків, коли набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення забороняється.

Таке роз’яснення дає Міністерство юстиції України на сторінці у Facebook.  

Зазначається, що нормативні «табу» стосуються як фізичних осіб, так і юридичних. Для останніх перелік імперативних «ні» значно ширший, і окремі приписи кореспондують з вимогами законодавства у сфері фінансового моніторингу в частині необхідності розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників (КБВ).

Наприклад, навіть після настання передбаченого законом дедлайну та схвалення рішення про продаж землі для іноземців на референдумі, не зможуть придбати сільськогосподарські гектари у власність юридичні особи, у яких неможливо встановити КБВ, або ж бенефіціарні власники яких зареєстровані в офшорних зонах із затвердженого урядом переліку, або є громадянами держави-агресора.

N. B. Як фермеру реалізувати своє переважне право на викуп землі після 1 липня?

Зазначається, що безумовними підставами для заборони набуття права власності на землю як фізичних, так і юридичних осіб є застосування (до них безпосередньо чи до пов’язаних осіб) спеціальних економічних санкцій та інших обмежувальних заходів відповідно до Закону України «Про санкції» у вигляді заборони на укладення правочинів щодо набуття у власність земельних ділянок, а також належність (навіть у минулому) до терористичних організацій.

Порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 ЗК України, був затверджений Кабінетом Міністрів України буквально нещодавно, 16 червня 2021 року.

Алгоритм здійснення нотаріусом такої перевірки, зокрема, включатиме: встановлення особи набувача; встановлення КБВ юридичної особи; перевірку застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України «Про санкції»; перевірку віднесення набувача до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності, сформованого у визначеному урядом порядку; визначення загальної площі відповідних земельних ділянок у власності набувача.

Проведення перевірки здійснюватиметься з використанням відомостей низки інформаційних систем та реєстрів, зокрема Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і ДЗК.

За результатами проведеної «ревізії» набувача нотаріус складатиме протокол із зазначенням інформації про відповідність або невідповідність вимогам статті 130 ЗК України.