Малий бізнес відновлюється і нарощує резерви

24 серпня 2023, 15:21 1632

Все більше представників малого та середнього бізнесу відновлюють свою повноцінну роботу після суттєвого скорочення активності у 2022 році.

Про це свідчать результати нової хвилі щоквартального опитування Європейської Бізнес Асоціації «МСБ в умовах війни» серед представників малого та середнього бізнесу — учасників проєкту Unlimit Ukraine.

Наразі половина опитаних підприємців, а саме 52%, працюють у повному обсязі. Для порівняння, у травні повноцінно працювали 41%, а рік тому — 28% компаній. Інші 41% наразі працюють з обмеженнями, і тільки 7% не працюють.

Підприємці поступово відновлюють та нарощують власні фінансові резерви. Так, кількість МСБ, що мають резерви на рік та більше зросла за останні три місяці з 12% до 22%, а кількість тих, що взагалі не мають резервів скоротилась з 32% до 28%. П’ята частина опитаних (20%) мають фінансові резерви на пів року, 23% — на кілька місяців, і 3% — на 1 місяць.

Водночас динаміка виплати заробітних плат є дещо гіршою. За останні три місяці скоротилась кількість компаній, що виплачують заробітну плату у повному обсязі — з 62% до 56%. Одночасно з 16% до 24% збільшилась кількість тих, хто скорочує розмір зарплат. Проте є невелика позитивна тенденція щодо скорочення кількості підприємств, що не мають змоги виплачувати зарплати та тих, хто вимушений звільняти працівників.

У 37% опитаних компаній є мобілізовані до лав ЗСУ працівники. Зокрема, у 15% їхня кількість складає до 10% від військовозобов’язаних працівників компанії, у 13% сягає 10—20%, у 5% — 20—40%, і у 4% — більше 40%. Водночас п’ята частина респондентів стверджує, що серед мобілізованих є критичні для роботи їхньої компанії спеціалісти, до прикладу, інженери, електрики, технологи, механіки, IT спеціалісти, власники підприємств.

На тимчасово окупованих територіях залишились активи у 8% опитаних проєктом підприємців. Здебільшого, це земельні ділянки, офісні та виробничі приміщення, обладнання, дебіторська заборгованість.

Близько третини підприємців, а саме 31% повідомляють, що їхній бізнес поніс втрати безпосередньо внаслідок бойових дій. Загальні ж втрати бізнесу від війни продовжують залишатися доволі суттєвими: 44% оцінюють їх в суму до $50 тис., 13% — в діапазоні $50—100 тис., і 24% повідомляють про втрати більше $100 тис.

Попри значні втрати та труднощі, українські підприємці зосереджуються не тільки на виживанні, але й розвитку: 43% опитаних МСБ повідомили, що планують вкладати нові кошти у розвиток власного бізнесу. Водночас 21% не планують цього робити, а 36% поки не визначились.

«Тішить позитивна тенденція, що малий бізнес поступово відновлюється після надзвичайно складного 2022 року. Втім ми бачимо, що чимало МСБ все ще не працюють на повну — таких майже половина. У цій ситуації важливо усіляко підтримувати підприємців та виключити будь-який адміністративний або корупційний тиск на МСБ. Це й досі лишається проблемою для підприємців — 44% вважають, що корупція зростає, що неприпустимо. Усі зусилля зараз мають бути спрямовані на підтримку і виживання бізнесу та держави», — зазначила виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко.