Квота на соняшник в угоді з Туреччиною — скринька Пандори

14 лютого 2022, 08:00 3291

Квота на безмитний експорт соняшнику обсягом 50 тис. т, про яку йдеться у документах про зону вільної торгівлі з Туреччиною, викликала інформаційну бурю на аграрному ринку.

У компанії «УкрАгроКонсалт» пояснюють причину побоювань: «Так, справді, ця квота незначна за мірками українського врожаю — 15-17 млн т. Проте не варто забувати, що це не перша квота на безмитне вивезення соняшнику в міжнародних угодах».

Експерти звертають увагу, що завдяки експортному миту на соняшник Україна змогла побудувати високоефективну олієжирову галузь. Наразі на українських заводах переробляється 98-99% всього вирощеного соняшнику в країні. Такими результатами може похвалитися небагато галузей та держав. Україна є лідером у світовій торгівлі олією, і це також завдяки загороджувальному миту.

«Незважаючи на постійне зростання врожаю, нестача сировини соняшнику — це факт. Зростання його експорту хоч на 10 тис. т або на 100 тис. т може негативно вплинути на галузь», — вважають в «УкрАгроКонсалт».

На думку аналітиків, в Україні необхідно розвивати торговельні зв'язки зі своїми стратегічними партнерами: «Питання полягає в тому, чи не перетвориться скасування мита, хоч і на невеликі квотовані обсяги, на основну умову в будь-яких інших угодах у підсумку... Адже в результаті ці невеликі квоти можуть обернутися на дуже значну цифру сировинного експорту та проблему для успішної переробної галузі України». 

«Зняття експортного мита з соняшнику — це злочин» — вважає генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук і додає, що профільна асоціація виступає проти безмитного ввезення соняшнику до Туреччини.

«Підписання Угоди про вільну торгівлю з Туреччиною стало повною несподіванкою для нас. 13 років ми вели переговори, готували розрахунки, доводили, що соняшник — стратегічний продукт, і його продавати не можна», — зазначає Степан Капшук. 

Рішення про безмитне вивезення 50 тис. т соняшнику він назвав скринькою Пандори. 

«Віддавати сировину, щоб там працювали заводи, — це державний злочин», — резюмував генеральний директор «Укроліяпром». 


Валентина Оврас, AgroPortal.ua