Про це йдеться у повідомденні Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
«Щодня в державі згорають десятки гектарів потенційного хліба, який вже ніколи не опиниться на столах українців», — зазначають в ДСНС.
Зокрема, 22 липня на Чернігівщині, а саме поблизу с. Тертишники Носівського району, на полі загальною площею 100 га виникла пожежа ячменю. Силами вогнеборців її було ліквідовано на площі 10 га. Крім того, рятувальники Чернігівської області та місцевих пожежних команд ліквідували також загоряння жита на полі та вантажного автомобіля, що перевозив зернові біля с. Билка Коропського району.
На Київщині цього ж дня вогонь знищив 10 га пшениці на корені поблизу с. Синиця Богуславського району.
На одному з підприємств Харківської області 22 липня також горіло пшеничне поле. Працівниками підприємства пожежу було ліквідовано на площі 17 га.
У свою чергу, цими вихідними на Донеччині завдяки оперативним діям рятувальників вдалося врятувати 14 га пшениці на корені у с. Первомайське Нікольського району.
Як зазначають вогнеборці, основними причинами виникнення пожеж на хлібних ланах є необережне поводження з вогнем, навмисне випалювання стерні, а також порушення правил експлуатації машин та агрегатів.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій наголошує, що у період збирання врожаю категорично забороняється:
- палити біля хлібних масивів;
- розкладати багаття на полях та поблизу них;
- спалювати стерню, післяжнивні залишки;
- полювати неподалік ланів;
- допускати проїзд чи стоянку техніки, окрім спеціально обладнаної, ближче, ніж за 100 м від хлібних масивів;
- дорослі повинні нагадати дітям про правила пожежної безпеки та подбати, щоб вони не бавилися з вогнем поблизу сільгоспугідь;
- зернозбиральна техніка має виходити в поле справною та повинна бути обладнаною первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, лопатами та мітлами-хлопушками);
- обов'язкова наявність іскрогасників на тракторах.