Про це розповів голова Державної служби з питань геодезії, картографії і кадастру Роман Лещенко в інтерв«ю «Економічній правді».
»Їх важко відстежувати і встановлювати винних. Це мій біль… За цими державними землями занижені показники врожайності, усі державні підприємства загнані у збитки. Найголовніше — там сидить кримінал.
Фонд держмайна отримав на приватизацію підприємства з меншим балансом землі в обробітку, ніж ми маємо за документами в Держгеокадастрі. Документи щодо низки держпідприємств знищувалися, акти постійного користування викрадалися, рішеннями судів виводилися з державної в приватну власність. Просто грабували державу», — пояснив він.
Лещенко підкреслив, що у Міноборони — 202 тис. га. І через знімки полів видно, що генерали як займалися сільським господарством, так і займаються — як вирощували на полігонах кукурудзу, так і вирощують. Така ж ситуація у Пенітенціарній службі та Міністерстві освіти.
За його словами, зараз дискутуються два варіанти припинення незаконного обробітку цих земель.
«Перший — прибрати договори про спільну діяльність. Другий — ухвалити законопроєкт №2195, який дозволить Держгеокадастру стати балансоутримувачем та розпорядником цих земель. Після цього у нас буде право винятково через аукціон надавати ці землі в оренду.
Якщо академії аграрних наук потрібно щось для науки — будь ласка. Хай дають обґрунтування, наукові дослідження, і ми виділимо землю для наукових досліджень», — розповів голова відомства.
Крім того, є ще одна пропозиція — приватизувати ці землі. Тобто приватизувати землі державних підприємств і залишити державу з нульовим балансом землі.
«Проте цих земель не вистачить громадянам, які зараз у черзі на безоплатну приватизацію з виготовленими документами. Хтось за цим сценарієм залишиться крайнім. Коли ми публічно покажемо баланс землі в Україні, нам треба сісти за круглий стіл і визначити, чи залишаємо якусь землю в державній власності та скільки», — додав Лещенко.
Він вважає, що вивести з тіні обробіток державних земель можна встановленням оренди через аукціони по 200 $/га.
«Ми отримаємо $150 млн за рік. Цей ресурс можна направити ветеранам АТО на компенсацію виплат за два гектари, яких уже немає», — додав чиновник.