До Європи варто ставитись реалістично. Прийде час, коли ми конкуруватимемо з країнами ЄС

22 червня 2023, 14:50 2201

Україна має всі шанси не програти в конкуренції з Європою, а ось беззастережний вступ до ЄС — не найкраще рішення.

Таку думку висловив засновник та керівник ГК «Прометей» Рафаель Гороян, йдеться у повідомленні компанії.

За словами Горояна, тема, пов'язана з Україною та експортом зерна до інших країн, наразі дуже напружує. На початку війни всі країни розуміли загрозу, яку несе цей конфлікт, особливо з урахуванням сильної позиції України у сільському господарстві. Європейські країни відкрито підтримували Україну, приймаючи українських громадян та імпортуючи українське зерно, а тепер розслабилися і починають вводити заборони.

«На перший план підуть інтереси Європи, і буде конфлікт інтересів, ми вже відчуваємо перші звістки про це. Ще з 1990-х, коли в нас був голод і холод, я розумію: переоцінювати Європу не варто. Так, там багато досягнень в економіці та суспільному устрої, але все-таки багато речей ми можемо туди впровадити й продемонструвати їм. Ми можемо навчити їх воювати. Ми можемо навчити їх займатися агросектором, правильно працювати. Європа ж не однорідна. От є Німеччина, там трударі, це в них в крові, але є ще й Іспанія, Греція, Хорватія, Чорногорія, де ставлення до праці зовсім інше… Вони здивовані тим, що українці, емігрувавши, працюють і підіймають їхню економіку», — зазначив Рафаель Гороян.

Керівник «Прометея» вважає за необхідне демонструвати європейцям свої досягнення в галузі військової справи, сільського господарства та економіки.

«До Європи варто ставитись реалістично. Я для себе визначив кілька явищ, які нам варто в Європи запозичити. Це фінансування дешевими грошима, це суди, це — в малій частині — медицина, пенсійне забезпечення і ще кілька економічних питань. Однак багато речей приймати нам не треба, а краще запропонувати власні рішення. Взяли й заборонили ввезення українського зерна, хоча мали б сказати своїм фермерам: от українці вміють дешевше зерно вирощувати, і ви навчіться, чого ви страйкуєте? Навчіться!» — закликає Рафаель Гороян. 

Експерт наголошує на тому, що кожна країна має свої особливості та плюси, і не варто сліпо наслідувати європейські матриці. Водночас він попереджає про можливі ризики, зокрема вказуючи на приклад Греції, яка зазнала скрутних наслідків вступу до Євросоюзу й обмежень виробництва окремих продуктів.

«Я вважаю, що не потрібно розоряти малих підприємців і країни та створювати з трьох країн лідерів і богів.  І доля нашого зерна — це легкий натяк, що в нас може бути так, як у Греції. Як не крути, вони захищатимуть свої інтереси. От вирощування овочів, фруктів — вони можуть нам взагалі заборонити цим займатися. Із зерном вони нічого не зможуть зробити — в нас надто великі площі, порти. Вони тільки заробляти на цьому будуть. Однак я не знаю, які макроекономічні схеми в них у головах. В інтересах лідерів ЄС нам можуть заборонити що завгодно, — зазначив керівник ГК «Прометей». — Проте чому в Греції заборонили? У Греції робоча сила дешевша, якість винограду і води краща, ніж в Італії, урожайність оливок вища».

 Водночас експерт вважає, що українські фермери вміють працювати без дотацій і можуть досягати кращих результатів.

«Думаю, першою причиною можуть стати дотації на гектар. Вони ж у нас неможливі. Проте в нас прихована дотація є, фермер не платить податок на прибуток. Це ж теж серйозна стаття витрат для фермера. Однак загалом — так, ми вміємо працювати без дотацій, ми вміємо краще працювати. Український фермер не потребує дотацій, він до війни був дуже заможним. І навіть зараз процес триває, є прибуток, але маленький. Крім того, фермер у стресовому стані. Він або змириться з маленьким прибутком, або збанкрутує», — підсумував Рафаель Гороян.