Експорт соняшнику з України у вересні поточного року становив трохи більше 12 тис. т, що удвічі перевищило показник серпня, але все ж суттєво поступається обсягу вересня минулого року (-93%).
Як повідомляють аналітики ІА «АПК-Інфрм», основні обсяги відвантаження відбулися в напрямку Молдови (близько 41%) та Туреччини (31%) і лише 4% — до Болгарії, яка минулого року у вересні була лідером серед імпортерів українського соняшнику (закупила близько 74 тис. т).
Цього ж року внаслідок обмежень імпорту 4 сільгоспкультур (у т.ч. соняшнику), введених 5 країнами ЄС у квітні поточного року, цей напрямок залишався закритим. Однак контракти на постачання укладалися і, як повідомляють оператори ринку, деякі відвантаження в цьому напрямку після 15 вересня все ж відбулися.
«Водночас пожвавлення на українському експортному ринку олійної в деякій мірі підтримало ціни всередині країни, які вже почали відновлюватися після суттєвого зниження на початку нового сезону. Однак основними покупцями соняшнику в Україні все ж залишаються внутрішні переробні підприємства», — зауважує аналітик олійних ринків агентства «АПК-Інформ» Світлана Киричок.
Так, експортно орієнтовані компанії створюють додаткову конкуренцію на ринку, але це більш характерно для південних та західних областей, зазначила вона.
У разі відновлення експорту в напрямку країн ЄС, зокрема Болгарії, в більш виграшному становищі опиняться сільгоспвиробники. Але питання — коли це відбудеться і як буде працювати ліцензування — поки що залишаються відкритими.
«А з жовтня цього року, як повідомляють джерела на ринку, для експорту соняшнику в Молдову буде необхідний дозвіл компетентного органу Республіки Молдова. На транзит до інших країн такий дозвіл брати не потрібно», — підсумували експерти.