Необхідного юридичного підґрунтя, аби вважати блокування кордону форс-мажорною обставиною для бізнес-угод, на сьогодні немає. Але є підстави вимагати відшкодування збитків.
Про це повідомив голова правління Юридичної групи Eucon Law Ярослав Романчук у коментарі «Укрінформу».
«Форс-мажорні обставини визначає Торгово-промислова палата, і, наскільки я знаю, поки в України немає прецеденту вважати страйк на кордоні форс-мажором та вимагати від партнерів скасування відповідальності за невиконані зобовʼязання», — сказав Романчук.
Однак, за його словами, компанія отримала запит від Асоціації міжнародних перевізників України на консультації та створення звіту про можливість відшкодування збитків, до яких призвело блокування кордону з Польщею.
«У цьому звіті ми проаналізували, на яких підставах та у який спосіб організовуються подібні страйки відповідно до польського законодавства. Наші юристи також вивчили договірні правові відносини між Польщею і Україною з погляду європейського та міжнародно-публічного права і дійшли висновку про можливість судових позовів у цій ситуації до польської сторони», — зазначив Романчук.
Він наголосив, що, оскільки блокування кордону значно ускладнило роботу українських підприємців та стало причиною чималих збитків для них, є всі підстави звертатися за відшкодуванням як мінімум до представників місцевих органів влади в Польщі й безпосередньо ініціаторів протестів.
«Субʼєктами, які можуть відповідати за нанесення шкоди не тільки українському бізнесу, а й польському, в даному випадку можуть бути як держава Польща, так і територіальні громади. І, звичайно, відповідачами можуть бути й самі ініціатори протестів, тобто ті організації, що ініціювали ці зібрання на кордоні», — уточнив адвокат.