Про це говориться в заяві СУП, яка є в розпорядженні AgroPortal.ua.
Як відмічають представники бізнесу, про необхідність створення ринку землі заявив Президент України Петро Порошенко у своєму щорічному посланні до Верховної Ради України на відкритті п’ятої сесії VIII скликання. Питання обігу земель сільськогосподарського призначення стоїть на порядку денному виїзного засідання Комітету ВР України з питань аграрної політики та земельних відносин, запланованого на 15 вересня.
При цьому заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення, так званий «мораторій», було запроваджено ще у 2001 році як тимчасовий захід з метою забезпечення нормативного врегулювання земельних відносин та створення інфраструктури ринку землі. Через 15 років мораторій досі діє.
«Станом на сьогодні заборонено обіг 96% (41 млн га) землі с/г призначення, 68% (28,7 млн га) з яких — земельні паї, що перебувають у приватній власності майже семи мільйонів громадян. На жаль, значна частина власників земельних паїв померла, не залишивши спадкоємців, внаслідок чого землі лишились безгосподарним тягарем для органів місцевого самоврядування, які не володіють необхідною інформацією і не мають визначеної Законом процедури прийняття таких земель до комунальної власності», — говориться в заяві.
Невизначеність і корупція земельної сфери України — ускладнює проблему: загальна корупційна складова, за оцінками експертів, сягає понад $1 млрд на рік. Відсутність вільного ринку не дає змоги встановити реальну вартість землі, що стримує і вартість її оренди. Наразі укладено близько 4,6 млн договорів оренди, з яких власники недоотримують реальну вартість зданої в оренду землі. Земельні аукціони, як вважають в СУП, часто використовуються шахраями лише для того, щоб підняти ставки оренди на 30-40% без укладання договору з метою завадити здійсненню реальних угод.
Відсутність ринкового обігу землі сільськогосподарського призначення також має значний вплив на діяльність підприємств та економіку України в цілому. Складна економічно-політична ситуація в світі, особливо в останні роки, спричинила падіння цін на зерно (одним з лідерів експорту якого є Україна), що призвело до зниження ВВП сільського господарства в країні на 5% у 2015 р. У таких умовах, сільгоспвиробники потребують додаткових джерел фінансування для забезпечення виробничих потреб та інвестування у розвиток.
Водночас значний земельний капітал України не працює і не використовується як інструмент залучення інвестицій. За найменшими підрахунками, за середньої вартості сільгоспземлі — 30 тис. грн ($1,1 тис.) за 1 га, розпайовані землі вартують 860 млрд грн. Разом з тим, показовим є те, що Україна залишилася чи не єдиною країною в Європі (окрім Білорусії), де відсутній ринок земель сільськогосподарського призначення, у той час, як у країнах Європи її вартість сягає від $2-3 тис. до $60 тис.
СУП переконана, що запровадження ринку землі сприятиме залученню додаткових інвестицій в Україну, а також надасть змогу подолати системну і найбільш чисельну (після податкової) корупцію у сфері земельного адміністрування. «Тому Спілка Українських Підприємців, що об’єднує незалежні компанії, підтримує ініціативу Президента щодо впровадження ринку земель та готова надати кваліфіковану експертну юридичну і економічну допомогу для ефективного запровадження ринку земель в Україні», — зазначила виконавчий директор СУП Катерина Глазкова.
Для довідки: Спілка українських підприємців (СУП) була зареєстрована 29 січня 2016 року. Це перша найбільша об’єднана сила українських підприємців, яка створена за межами політичних інтересів з метою формування сприятливого бізнес-середовища, захисту інтересів та популяризації інновацій серед представників малого, середнього та великого бізнесу України. СУП об'єднує, представляє та захищає інтереси незалежних українських підприємців, незважаючи на масштаб, галузь та географію їхньої діяльності. СУП прагне об’єднати понад 100 тис. українських підприємців.