Навколо тих агрокомпаній, які попри війну продовжують продуктивно працювати в Україні, необхідно створювати ефективну бізнес-екосистему.
Таку думку висловив генеральний директор ІМК та президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса під час міжнародної конференції з питань відновлення України.
За його словами, за останні роки сформувалось чітке розуміння, що Україна є бажаним партнером для ЄС, але це має відображатися й у рішеннях спільноти, повідомляє УКАБ. Зокрема, в ініціативі Ukraine Facility та у вирішенні питання з тарифними угодами.
«Є недостатнім продовження безмитної торгівлі лише на рік, оскільки це не зменшує фактор непередбачуваності, бо ж наступного року за головуванням Угорщини в Європарламенті буде ще складніше продовжувати умови торговельних преференцій. Натомість Україна високо б оцінила більшу стабільність шляхом прийняття певних рішень щодо торговельних домовленостей на найближчі 4 чи навіть 10 років», — вважає Алекс Ліссітса.
Крім цього, український агросектор потребує додаткових фінансових інструментів. Наразі багато обговорень щодо інвестицій в українську економіку, але приваблювати інвесторів під час війни досить складно.
«Водночас в Україні велика кількість агробізнесу, попри на війну, працює ефективно. Тож потрібно створювати бізнес-екосистему навколо цих компаній, зважаючи на їхні інтереси. Для цього й потрібні фінансові інструменти, нові взаємовигідні варіанти, можливо, залучення приватного капіталу чи грантів. Також найближчими роками нам потрібен новий трудовий кодекс та вирішення питання міграції, бо ж нічого не буде без повернення людей», — підкреслив Алекс Ліссітса.
Водночас генеральний директор «Контінентал Фармерз Груп» та член президії УКАБ Георг фон Нолкен заявив, що не менш важливо розуміти, як буде розвиватися політика, як обґрунтовувати інвестиції.
«Має існувати політична стабільність, потрібний чітко визначений шлях, який прописує, яким чином Україна буде впроваджувати положення ЄС. Тобто дорожня карта від урядів щодо того, як бізнес буде працювати, щоб розуміти перспективи та необхідні дії в розрізі глобальних ринків», — сказав він.