Діяльність Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики упродовж 2023 року була спрямована на підготовку законопроєктів з питань виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції, впровадження земельної реформи, удосконалення державної підтримки сільгосптоваровиробників та забезпечення реалізації парламентського контролю за імплементацією законодавства у агропромисловій сфері.
Як говориться у повідомленні парламенту, протягом 2023 року до комітету надійшло 52 законопроєкти, з опрацювання яких комітет визначений головним, та 75 законопроєктів, до яких комітет має подати свої пропозиції.
«За поданням комітету протягом 2023 року Верховною Радою України було прийнято 7 законів України. Серед них важливі закони щодо реформування земельних відносин, а саме: Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання вчинення нотаріальних та реєстраційних дій при набутті прав на земельні ділянки» від 02.05.2023 №3065-ІХ та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності» від 27.07.2023 №3272-ХІ», — зазначили в Раді.
Крім того, у першому читанні за основу прийнято 7 законопроєктів. З них 3 євроінтеграційних галузевих законопроєкти, щодо яких комітетом здійснюється підготовка до другого читання, а саме: «Про державне регулювання сфери захисту рослин» (№8340); «Про об’єднання сільськогосподарських товаровиробників» (№8149); «Про виноград та продукти виноградарства» (№9139).
Також за поданням комітету парламентом за основу ухвалено проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сільського господарства та експорту агропродукції під час воєнного стану (№8025 від 13.09.2022), який має на меті запровадження спеціальних механізмів державної підтримки сільгоспвиробників, страхувальників та виробників техніки для максимально оперативного переналаштування аграрної галузі для роботи у воєнних умовах. Зазначений законопроєкт очікує розгляду Верховною Радою України у другому читанні.
З метою реалізації поставлених завдань комітетом з питань аграрної та земельної політики впродовж 2023 року було організовано і проведено 25 засідань (з них 12 у режимі відеоконференції).
На цих засіданнях розглянуто і обговорено 102 питання, зокрема 30 законопроєктів, з них: 19 законопроєкти з підготовки і попереднього розгляду яких комітет визначений головним, 11 законопроєктів, де комітет визначено співвиконавцем, а також 29 питання стосувалося організації роботи комітету, 13 питань — контрольної роботи комітету.
З метою забезпечення реалізації контрольної функції проведено 9 комітетських слухань, з них 5 виїзних, зокрема на такі теми: «Особливості підтримки сільськогосподарських товаровиробників в умовах воєнного стану», «Логістичні шляхи експорту вітчизняної аграрної продукції суходолом в умовах воєнного стану», «Фінансова спроможність аграрних підприємств з окупованих та деокупованих територій, які працюють на підконтрольній Україні території: ключові проблеми», а також теми, присвячені стану розвитку окремих галузей сільського господарства в Україні в умовах воєнного стану та на шляху євроінтеграції.
Крім того, було проведено онлайн та офлайн-зустрічі з Комітетом з питань сільського господарства та сільського розвитку (AGRI) Європейського парламенту та онлайн-зустрічі з профільними комітетами парламентів європейських країн (Словацької Республіки, Республіки Португалія, Королівства Нідерландів, Республіки Молдова, Румунії, Республіки Польща, Республіки Литва).