Таку думку на своєму Facebook висловив президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», гендиректор ІМК Алекс Ліссітса.
«Припустимо, у фермера Василя є три тисячі гектарів. Чи варто йому купувати обприскувач за 400-500 тисяч доларів? Сенсу в цьому не дуже багато не лише з точки зору, що амортизація такого обприскувача буде надто тривалою, але і тому, що подібна машина вимагає кваліфікованих водіїв для досягнення максимального ефективного результату. Те ж саме можна сказати про комбайн, тощо», — додає експерт.
За його словами, у США та країнах Європи ринок аутсорсингу техніки високо розвинений, тому ситуація коли американський, німецький, чи французький фермер має у господарстві 1-2 трактора та деяке навісне обладнання, є буденною.
«До того ж голова не болить, що техніка вийде з ладу у найвідповідальніший момент, або ж оператор не прийде вчасно на роботу, що може коштувати половини врожаю», — каже Алекс Ліссітса.
При цьому він додає, що ринок техніки в Україні вже переформатовується.
«Шлях, яким пішли в ІМК, і в деяких інших великих компаніях — це операційна оренда. Техніка стає складнішою, доглядати за нею непросто. Оренда — це гарантія того, що необхідний обсяг техніки буде працювати у потрібний період, і, якщо якийсь агрегат випадає, компанія-орендодавець надасть заміну. Усі деталі прописуються у договорах. Ті, хто купує техніку самостійно, стикаються з проблемою ремонтів та необхідністю чекати на запчастини. Окрім цього, треба подбати про замовлення запчастин, які необхідні для весняних робіт або збирання врожаю, заздалегідь. Те ж саме стосується і дронів, але це вже інша тема. Та, однозначно, майбутнє — за залученням послуг, а не товарів», — резюмує він.