Ринок азотних добрив готовий до сезону

22 січня 2025, 14:27 192

Світовий ринок добрив готується до дуже активної весни.

Про це повідомив керівник проєкту «Інфоіндустрія» Дмитро Гордейчук.

«Єгипетські виробники продали карбамід далеко наперед, як і українські. Ціни останніх продажів у Єгипті сягли 17-місячного максимуму, продажі не закінчились, купує і Європа і Туреччина», — зазначив він. 

І додав, що завантаження виробництва в Ірані досі знижується, незважаючи на відновлення потужностей після ремонтів. Ймовірно, Іран оговтається і повністю відновиться у березні, тим часом виробники із Катару та Саудівської Аравії вже підняли свої ціни на гранульований карбамід завдяки додатковому попиту із Австралії.

Водночас, за словами експерта, на ринку карбаміду в Західній півкулі склалась незвичайна ситуація: США конкурують із Бразилією за вільні й дешеві вантажі, очевидно, що вже навіть на березень пропозиції вільного продукту обмежені. Хоча ціни в Бразилії вищі, але темпи закупівлі значно уповільнились. Схожа ситуація в країнах ЄС.

«У Європі очікується, що темпи імпорту збільшаться, оскільки внутрішні потужності скорочуються через високі витрати. Але польські заводи серйозно налаштовані на мита проти російських добрив», — додав Дмитро Гордейчук.

Водночас Індія, ймовірно, зможе купити лише половину з 1,5 млн т, що розігрувалися на тендері. На думку аналітиків і учасників ринку, це, скоріше, станеться через те, що ціни будуть вищими від очікувань покупця. Продукцію постачатимуть країни Перської затоки та росія.

«Цієї весни попит Індії у поєднанні з закупівлею в Європі та Туреччині, а також початком сезону в США та Австралії означатиме, що ці центри імпорту повинні будуть конкурувати за товар, який потрібно купити в 1 кварталі 2025 року», — вважає фахівець. 

На його думку, українському ринку варто спостерігати за поведінкою єгипетських постачальників, адже вони є і будуть головним постачальником карбаміду для країн ЄС і впливають на весь ринок Середземномор’я. З Казахстану, Туркменістану та Азербайджану надходять неоднозначні натяки, що для України ціни будуть вище, і набагато. 

«Фактично імпорт уже подорожчав із початку другої декади січня, з 13 січня на 1800 грн підняли ціни в Ostchem. Лишається тільки питання, чи забезпечені українські виробники газом, адже вони вже встигли продати березневі обсяги», — додав експерт.

Дмитро Гордейчук зазначив, шо не очікує значних змін на ринку азотних добрив в Україні. Попри війну український ринок зумів зберегти великий рівень конкурентних пропозицій, і сам ринок не стояв на місці. 

«Аграрії від трейдерів і виробників отримали максимум підтримки, тепер м’яч на їхній стороні», — підсумував він