Посуха знищує пізні культури на півдні України: як домогтися компенсації від держави

22 липня 2025, 08:00 336

Сільгоспвиробники південних областей України (Миколаївської, Одеської Запорізької, Дніпропетровської) у соцмережах масово скаржаться на проблеми з урожаєм соняшнику через відсутність опадів.

Дехто з фермерів, навіть, озвучує ідею про вирізання квітів на букети, повідомляє кореспондент AgroPortal.ua.

Водночас голова господарства Алла Стоянова у Facebook повідомила про проблеми з кукурудзою на Одещині, яка також потерпає від посухи.  

«Коли кукурудза гине не через війну, а через мовчання урядовців — це б'є не лише по економіці, а й по нервах і вірі фермера. Саме це зараз відбувається на Одещині.

Понад 50% площ кукурудзи знищено. Соняшник — на межі. Посуха, вітри, екстремальні температури — природа не залишила шансу. І держава, схоже, навіть почала боротися», — написала вона. 

Такий самий стан у Миколаївській, Херсонський та Запорізьській областях.

Алла Стоянова підкреслила, що механізм компенсації за загибель врожаю вже існує. Не лише на папері — на практиці. Постанова Кабміну, ухвалена ще у 2020 році під тиском аграріїв півдня України, була створена після історичної посухи.

«Ця постанова — єдиний офіційно визнаний інструмент, що дозволяє підприємствам агросектору зафіксувати факт загибелі врожаю і претендувати на державну компенсацію. На 2025 рік під неї не передбачено коштів. Але, якщо Торгово-промислова палата (ТПП) офіційно підтвердить загибель понад 50% врожаю в регіоні — зафіксує факт надзвичайної ситуації в АПК, то уряд має внести зміни в бюджет та закласти фінансування задля відшкодування», — додає фермерка. 

Вона закликала кожного аграрія і громаду офіційно зафіксувати загибель посівів — не лише для статистики, а щоб допомогти системі, яка повинна працювати.

«Треба не допустити нового колапсу в агросекторі півдня України. Бо ми в зоні ризикованого землеробства — і це визнає сама держава. А отже — має розподілити відповідальність разом з нами», — додала Стоянова. 

Вона пояснила, що потрібно зробити:

  • фіксувати втрати врожаю через акти (форма затверджена постановою КМУ від 2020 року);
  • залучати місцеву владу, громади, районні адміністрації;
  • виходити на ТПП для оформлення висновків;
  • інформувати профільні асоціації, депутатів, ЗМІ;
  • допомогти довести проблематику до уряду.