Думка: Квоти на соняшникову олію призведуть до скорочення посівних площ

16 квітня 2021, 11:04 2920

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» виступає категорично проти введення обмежень на експорт соняшникової олії з України та застерігає Уряд щодо непоправних негативних наслідків прийняття такого необдуманого рішення, що призведе до колосальних збитків аграріїв, переробників та держави в цілому.

Про це йдеться у повідомленні УКАБ.

Як зазнчається, у уряді розглядають ініціативу щодо «нульового» квотування експорту соняшнику та соняшникової олії з України на 2021 рік. Відповідний проект постанови КМУ передбачає доповнення в Постанові від 28 грудня 2020 р. № 1329 переліку товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квоти у 2021 році на насіння соняшнику та соняшникової олії. Фактично, це означатиме повну заборону експорту  одного з ключових товарів агропромислового комплексу.

«Для обмеження експорту немає жодних підстав. Україна виробляє значно більше соняшникової олії, ніж її внутрішнє споживання. В 2020/21 маркетинговому році виробництво соняшникової олії оцінюється на рівні 5,9 млн тонн, тоді як внутрішнє споживання складає лише 400 тис. т. Тобто обсяг внутрішнього  споживання складає близько 7% від всього обсягу виробництва соняшникової олії», — пояснюють експерти.

Станом на початок березня 2021 року, запаси соняшнику на складах підприємств, що займаються його зберіганням або переробкою складають 3,6 млн т. Цього обсягу достатньо для виробництва щонайменше 1,6 млн т олії, що в 4 рази більше річної внутрішньої потреби, навіть не враховуючи наявні запаси вже готової олії на складах та в ланцюжках постачання, підрахували в УКАБ.

«У дійсності, введення квот означатиме повну заборону експорту соняшникової олії — товару,  який забезпечує майже 11% всіх валютних надходжень від загального експорту України. Так, за підсумками 2020 року Україна експортувала соняшникової олії на суму $5,3 млрд. Зменшення валютних надходжень негативно вплине на платіжний баланс  країни, призведе до девальвації гривні та прискореного росту інфляції на всі групи товарів», — вважають аналітики.

Вони пояснюють, що такі ініціативи є особливо небезпечними саме зараз — в період проведення весняної посівної кампанії. По перше, сільськогосподарські виробники можуть недоотримати значні фінансові кошти, які є необхідними для повноцінного проведення посівної. По-друге, на фоні подальшої невизначеності можуть суттєво скоротитися площі посіву соняшнику та сільськогосподарських культур загалом.

«Історія квотування соняшнику та соняшникової олії, яке  вводилося в 2008 році, вже підтверджувало негативні наслідки такого рішення. Подібне обмеження призвело до зниження посівних площ, скорочення доходів саме сільськогосподарських виробників, втрати експортних ринків, а також до корупційних  скандалів при видачі ліцензій на експорт високопосадовцями.

УКАБ  закликає уряд утриматися від рішення щодо обмеження експорту  соняшникової олії, яке матиме вкрай негативні наслідки для аграрного сектору та економіки країни в цілому, та повернутися до більш цивілізованих методів впливу на ринкові процеси», — підсумували в асоціації.