Качка: Там, де треба, неонікотиноїди у ЄС застосовуються

15 грудня 2020, 10:26 2061

Українські аграрні господарства за рахунок ефективності обробітку землі створюють менший вплив на екологію, ніж європейські.

Про це в інтерв’ю Delo.ua, коментуючи нову «зелену» стратегію European Green Deal, розповів заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства — Торговий представник України Тарас Качка.

«Сама стратегія Green Deal викликає всередині ЄС чимало дискусій, у тому числі на рівні фермерів. Наприклад, цьогоріч у ЄС заборонили використання хлорпірифосу при вирощуванні агрокультур. Чому це важливо для українського фермера? Бо його продукція експортується в ЄС. Тобто в Україні використання цієї речовини не заборонено, а в ЄС вже заборонено», — говорить Тарас Качка.

Зокрема, заступник міністра наголошує, що Україна є одним з головних експортерів до ЄС органічної продукції. Левова частка — це корми, від яких залежить органічне виробництво в Європі молока та м’яса. 

«Зрештою ми географічно ближчі до Європейського Союзу. І навіть просто транспортування української продукції створює менше викидів, ніж транспортування з Китаю, або Латинської Америки. І тому є багато речей, в яких Україна може допомогти ЄС досягати своїх «зелених» амбітних цілей», — говорить Тарас Качка.

На його погляд, Україна теж вже зробила багато внесків до збереження екології. Питання лише в тому, що вони поки не так добре розрекламовані.

«ЄС справді ставить дуже амбітні цілі щодо нової екологічної стратегії і каже: якою б не була амбіція, ми зможемо виділити на це гроші. Проте навіть за таких умов всередині ЄС відбувається дискусія», — звертає увагу Торговий представник України.

N.B. У гонитві за екологічними стандартами потрібно бути реалістами, або Що чекає українських аграріїв після Green Deal

У тому числі, іде величезна дискусія по спільній сільськогосподарській політиці: чи настільки агросектор готовий до цілей, які прописує Єврокомісія в стратегії Green Deal. «Насправді консенсус там більш скромний, ніж заявлені амбіції з реалізації самої стратегії», — вважає Тарас Качка.

При цьому він додає, що Україні теж є що сказати. «Зараз ми використовуємо агрохімікатів вдвічі менше, ніж у середньому в ЄС. Ми використовуємо менше засобів захисту рослин, менше добрив», — констатує Тарас Качка.

N.B. Пестицидне навантаження на гектар в Україні вдвічі нижче, ніж в ЄС

Окрім цього, він звертає увагу і на прагматичний підхід, який підтверджує практика використання, зокрема неонікотиноїдів у ЄС.

«Ця практика свідчить, що там, де треба, ці пестициди застосовуються. Всі зрозуміли, що можна політично заборонити їх використання, але все одно сувора реальність полягає в тому, що ніхто з фермерів не хоче втрачати урожай через шкідників. Наше завдання полягає в тому, щоб сформувати усвідомлення реальної ситуації в індустрії і знайти порозуміння по всіх цих речах», — підсумував він.