Збитки від граду, який прошов на початку червня, зафіксували садівничі господарства в Київській, Житомирській, Чернігівській, Сумській, Вінницькій, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій та Закарпатській областях України.
Про це розповідають експерти EastFruit.
Водночас, багато великих господарств град обійшов стороною, пройшовши зовсім поруч. Агрономи таких підприємств повідомляли про те, що град пошкодив урожай у сусідніх селах, обійшовши стороною їхні сади. Підприємства, що мали протиградові сітки, розповіли про те, що град на їхній території був, але сітка їх врятувала. Фактично, можна говорити, що у таких підприємств інвестиції в протиградову сітку себе вже окупили.
«Якщо підсумувати отриману інформацію, то можна зробити дуже попередні висновки, що град пошкодив не більш як 5-10% яблуневих садів у зазначених областях. У підприємствах, що вирощують лохину, втрати, за попередніми даними, ще нижчі. Хоча вони теж є, причому переважно у невеликих господарств.
Щодо фермерів, які вирощують малину для свіжого ринку та для заморозки, то тут питома вага дрібних виробників, які вирощують цю ягоду на площі менш як 1 гектар, значно вища. Тому оцінити реальні втрати вкрай складно. Однак, у будь-якому разі, вони навряд чи перевищуватимуть рівень втрат по лохині. Інакше кажучи, істотного впливу втрати від градобою на ринок ягоди, найімовірніше, не матимуть», — вважають фахівці.
Водночас синоптики попереджають, що загроза градобоїв в Україні зберігатиметься до кінця червня. Оскільки 2024 року сезон дозрівання ягід лохини та малини є аномально раннім, з’являються додаткові ризики зростання втрат.