Соя із потенціалом урожайності понад 7 т/га вже на українському ринку

25 липня 2019, 08:00 11653

Науково-дослідна селекційна компанія NBCRS AgeSoya із Польщі, яка має українське коріння, здійснила справжній переворот у селекції з виведення нових генотипів сої в Європі.

Відтепер можна купити право власності на сорт чи замовити індивідуальне створення сорту сої з бажаними ознаками. До того ж українські аграрії отримають цю можливість першими, тобто вони зможуть обрати в польових умовах вподобані сорти й лінії сої.

 

Ім'я Руслана Моніча знане на соєвому ринку України як засновника науково-дослідної селекційної компанії «Соєвий вік». Із 2009 року підприємець, який із середини знає клопоти вітчизняних аграріїв, здійснює селекційну роботу в Польщі, де має кращий доступ до новітніх біотехнологічних засобів для створення сортів. Нині, за словами Руслана, AgeSoya успішно створює сорти з високим генетичним потенціалом та проводить реєстрацію й патентування в країнах Європи, а також в Україні, Білорусі, Молдові й Казахстані.

До сортового реєстру ЄС занесено вже 18 сортів нової генерації та 5 — в Україні.

За допомогою використання молекулярних маркерів компанія може створювати в умовах власної біотехнологічної лабораторії сорти сої за бажаними ознаками. Ці інструменти дають змогу прискорювати створення сортів і проводити ретельнішу селекцію. AgeSoya працює з провідними польськими установами: Instytut Biopolimerow i Wlokien Chemicznych (Institute of Biopolymers and Chemical Fibers), Instytut Uprawy Nawozenia i Gleboznawstwa w Pulawach (The Institute of Soil Science and Plant Cultivation (IUNG)) та Uniwersytet Rzeszowski (The University of Rzeszow).

За останні 10 років плідної роботи компанія відпрацювала потрійну інноваційну конструкцію в соївництві. Зокрема, створено лінії сої нової генерації з 4 унікальними генетичними особливостями та потенціалом урожайності понад 7 т/га. Їхньою особливістю є потовщене стебло, вкорочені міжвузля, складна мультиквіткова китиця, концентрація бобів у верхній частині рослини.

Нова генерація сої є результатом схрещування дикого та корейського міжвидів сої із високим потенціалом урожайності. AgeSoya працює з інноваційною запатентованою технологією підвищення однорідності проростання насіння INTEQ II LOK на авторському обладнанні з подальшою обробкою біополімером. Унікальності насінню додає обробка новаторським двокомпонентним біополімером, який на молекулярному рівні впливає на зародкову плазму насіння й стимулює її до розкриття максимального потенціалу рослин та захищає від хвороб і шкідників.

 

До технології INTEQ II LOK входить власна рекомендована технологія точкового висіву та локального внесення добрив, яка дає змогу розкрити потенціал високоврожайних сортів, як-от: висівання насіння сої схожістю понад 95% і вмістом білка вище 40% у подвійні рядки з меншою нормою висівання (міжряддя 20 см та відстань між подвійними рядками 50 см). Рослини чудово реагують на інтенсивне удобрення й формують потужний довгий корінь, а відтак є вельми посухостійкими. До речі, добрива вносять поряд із рядком під час сівби.

Рослини на демоділянках AgeSoya вражають сильним габітусом та потужними китицями утворених бобів. У серпні й вересні компанія проводить низку польових днів у різних регіонах Польщі на базі власних демонстраційних центрів. Вітчизняні аграрії також матимуть можливість відвідати Першу Польову Презентацію нових унікальних сортів 16 серпня у Кропивницькому.

 

«Українські аграрії вже вийшли на високий рівень господарювання й розуміють про потребу висівання потужних сортів, які відповідають амбітним цілям та індивідуальним потребам із використанням інтенсивних технологій», — впевнений Руслан Моніч. Тому запрошує до нового польового формату — пряме спілкування з керівниками агрохолдингів, насіннєвих компаній та іншими представниками вітчизняного агробізнесу:

29 серпня — у Люблінському воєводстві;

5 серпня — у Підкарпатському воєводстві.

На цих заходах буде представлено понад 20 сортів сої й більше 30 ліній різних груп стиглості. Унікальністю стане можливість обрати сорт, який сподобався найбільше, та взяти участь у першому в світі онлайн-аукціоні генетичних ресурсів 7 листопада й здобути право власності на брендовий сорт. Привабливістю власності на сорт сої є те, що селекціонер забезпечує підтримку щодо оновлення, супровід протягом усього життєвого періоду сорту й резервну його підтримку. Також аукціон дає можливість співпраці з селекціонерами AgeSoya щодо спільного створення нових сортів сої та передачі їх до реєстрації.


Для довідки: з питань участі у Першій Польовій Презентації 16 серпня у Кропивницькому звертатися за телефонами: +380504870022, +380994327612, +48602764767 Viber / WhatsApp.


Ірина Корчагіна, Agroexpert для AgroPortal.ua