Європарламент зробив крок до зменшення використання хімічних пестицидів

31 жовтня 2023, 14:55 1681

Комітет з навколишнього середовища Європейського Парламенту (ЄП) 24 жовтня ухвалив проєкт рішення, яким пропонується зниження використання всіх хімічних пестицидів.

Як говориться у повідомленні ЄП, 47 голосами проти 37 і 2, що утрималися, депутати пропонують до 2030 року в ЄС зменшити використання та ризик хімічних засобів захисту рослин принаймні на 50%, а використання так званих «більш небезпечних продуктів» на 65% порівняно із середнім показником 2013-2017 років. 

Кожна країна-член, на думку розробників, має ухвалити національні цілі та стратегії, засновані на обсягах проданих за рік ЗЗР, їхньому рівні небезпеки та розмірі сільськогосподарської території. Після чого Єврокомісія перевірить, чи повинні національні цілі бути більш амбітними для досягнення цілей ЄС до 2030 року.

«Для того, щоб максимізувати вплив національних стратегій, країни-члени також повинні мати правила щодо конкретних культур принаймні для тих п’яти культур, для яких скорочення використання хімічних пестицидів матиме найбільший вплив», — зазначається у повідомленні. 

Депутати Європарламенту хочуть заборонити використання хімічних пестицидів (крім дозволених для органічного землеробства та біологічного контролю) у чутливих зонах і в межах п’ятиметрової буферної зони, таких як міські зелені насадження, включаючи парки, дитячі майданчики, зони відпочинку, громадські доріжки, а також території Natura 2000 .

Депутати Європарламенту кажуть, що країни ЄС повинні забезпечити використання хімічних пестицидів лише в крайньому разі, як зазначено в інтегрованій боротьбі зі шкідниками.

Для забезпечення фермерів речовинами-замінниками Єврокомісія має встановити ціль ЄС до 2030 року щодо збільшення продажів пестицидів з низьким рівнем ризику через не пізніше шести місяців після набрання чинності цим регламентом. Водночас ЄК також повинна розробити методології для прискорення процесу авторизації пестицидів із низьким рівнем ризику та біоконтролю, оскільки поточні тривалі процедури є значною перешкодою для їх впровадження.

До грудня 2025 року ЄК повинна вивчити відмінності у використанні пестицидів на імпортованих сільськогосподарських та агропродовольчих продуктах порівняно з продукцією ЄС і, якщо необхідно, запропонувати заходи для забезпечення відповідності імпорту стандартам, еквівалентним ЄС. Крім того, буде заборонено експорт пестицидів, не схвалених у ЄС.

Європарламент має прийняти свій мандат під час пленарної сесії 20-23 листопада 2023 року, після чого розпочнуться переговори з країнами-членами ЄС.