Відмова Китаю від кукурудзи США змінить світовий ринок зерна на багато років

12 квітня 2025, 08:00 129083

Митно-тарифна комісія Державної ради Китаю від сьогодні, 12 квітня, підвищила мита на імпортні товари, що походять зі США, до 125%.

Про це повідомляє китайське інформагентство Xinhua.

Таке рішення ухвалене у відповідь на підняття США мит на китайські товари.

У комісії зазначили, що Китай утримається від подальшого підняття тарифів, якщо США продовжать їх піднімати. Проте, якщо США наполягатимуть на суттєвому підриві інтересів Китаю, то КНР вживатиме рішучих контрзаходів і боротиметься до кінця.

Торгівля агропродукцією між США та Китаєм знову під тиском — і цього разу в центрі удару опинилися кукурудза та соя через нову хвилю тарифної ескалації. Досвід попередніх років дає підстави для занепокоєння, повідомляють аналітики ASAP Agri.

Вони зазначають, що ситуація, коли Китай справді зможе повністю відмовитися від американської кукурудзи, здатна змінити світову торгівлю зерновими на багато років уперед.

«Ще донедавна Китай був одним із найбільших покупців американської та української кукурудзи, але тепер він кардинально змінив стратегію закупівель. Бразилія остаточно закріпилася як головний постачальник кукурудзи до Китаю», — констатують фахівці, зауваживши, що попит Китаю на імпортну кукурудзу в 2024/25 МР різко обвалився.

У жовтні лютому країна імпортувала лише 1,1 млн т кукурудзи — це приголомшливе падіння порівняно з 16,8 млн т за аналогічний період минулого року.

Особливо показовим є зсув у географії закупівель. США з 2020/21 до 2023/24 МР поступово втрачали позиції на ринку кукурудзи Китаю. А у 2024/25 МР постачання американської кукурудзи до Китаю зникли повністю.

«Якщо попит Китаю залишиться низьким, його потреби цілком можуть бути покриті — насамперед завдяки Бразилії, а також Україні. Але якщо Китай раптово різко збільшить імпорт — що в минулому він уже робив — забезпечити необхідні обсяги лише з Бразилії та України може виявитися непросто», — прогнозують аналітики.

Інші потенційні постачальники, зокрема росія, мають обмежені можливості, вважають експерти. Прогноз експорту російської кукурудзи у 2024/25 МР становить лише 3,3 млн т — удвічі менше, ніж торік. До того ж на другу половину 2024/25 МР росія встановила нульову квоту на експорт кукурудзи, що ще більше зменшує її роль на світовому ринку.

Аргентина, один із найбільших світових експортерів кукурудзи, досі залишається поза ринком Китаю через фітосанітарні обмеження. Якщо ці бар’єри не будуть зняті, Аргентина не зможе компенсувати дефіцит постачань для Китаю.

«Відмова від американської кукурудзи можлива, якщо попит Китаю на імпорт залишатиметься невеликим. У такому разі Бразилія продовжить домінувати серед постачальників. Але якщо потреби Китаю повернуться до рівня 2023/24 МР (понад 20 млн т), країна може зіткнутися з дефіцитом пропозиції без відкриття ринку для нових постачальників — насамперед Аргентини», — підсумували в ASAP Agri.