Rabobank прогнозує зниження цін на продовольство у 2024 році

16 листопада 2023, 19:00 1586

Світові ціни на продовольчі товари знизяться у 2024 році після трьох років рекордного зростання, спричиненого війною, несприятливими погодними умовами та зростанням цін на енергоносії та виробничі ресурси.

Про це йдеться у щорічному звіті Rabobank «Перспективи розвитку ринків сільськогосподарських товарів».

На думку аналітиків, світові ціни на основні продукти харчування — цукор, каву, кукурудзу та сою — знизяться, оскільки виробництво має певний час, щоб пристосуватися до вищих цін, що призведе до зниження витрат для покупців, а в деяких випадках і для споживачів.

Незважаючи на зниження цін і доступність, банк все ще прогнозує, що попит залишатиметься слабким, оскільки споживачі продовжують боротися з економічними проблемами, включаючи високу інфляцію і відсоткові ставки. Rabobank очікує, що слабке зростання світової економіки у 2024 році обмежить зростання попиту на сільськогосподарську продукцію.

Невизначеність зберігатиметься і на інших ключових ринках сільськогосподарської продукції. Пшениця, від якої особливо залежить світ, що розвивається, зазнає перебоїв через погодні умови та потенційні обмеження експорту з Причорномор'я, незважаючи на великі обсяги виробництва та зберігання в регіоні, говориться у звіті. 

«Описати останні три роки світових цін на сільськогосподарську продукцію як нестабільні — це применшення. Виробники все ще борються з наслідками війни, несприятливими погодними умовами, високою інфляцією виробничих ресурсів та слабким споживчим попитом, але очікують, що 2024 рік стане роком, коли все повернеться до нормального стану», — зазначив керівник відділу сільськогосподарських товарів у Rabobank Карлос Мера.

Щодо пшениці, то Rabobank очікує на черговий дефіцит на світовому ринку, п'ятий за рахунком. У найближчі місяці врожай південної півкулі не принесе значного полегшення, оскільки Аргентина демонструє низькі показники, а Австралія значно відстає від дуже хороших урожаїв останніх трьох років.

Банк очікує збільшення запасів сої за рахунок відновлення урожаю в Аргентині. Також прогнозується більше виробництво ріпаку (каноли).

«Світові постачання каноли, ймовірно, відновляться завдяки високим посівам в Україні, а посуха в Канаді, найбільшому світовому експортері каноли, ймовірно, закінчиться. Ель-Ніньо може призвести до того, що постачання пальмової олії не виправдають очікувань і підтримають ціни. І, нарешті, попит на рослинні олії продовжить зростати в геометричній прогресії в 2024 році, а біопаливний сектор США буде споживати ще більше», — сказав він.

Ціни на цукор досягли 12-річного максимуму в 2023 році, оскільки Таїланд та Індія зібрали невтішні врожаї, але Rabobank очікує повернення до більш нормальних умов у Таїланді в 2024/25 році, що може призвести до подальшого зниження цін, ніж прогнозує поточна форвардна крива.