Cвітове виробництво зернових у 2023 році збільшиться на 0,9% порівняно з показником минулого року та досягне 2815 млн т, що відповідає рекордному обсягу виробництва, досягнутому у 2021 році.
Про це повідомила Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
«У той час як світове виробництво пшениці знизиться на 2,6% порівняно з 2022 роком, загальне виробництво фуражного зерна, за прогнозами, збільшиться на 2,7%, а виробництво кукурудзи досягне нового рекордного показника в 1215 млн т завдяки високим урожаям у Бразилії та Україні», — говориться у повідомленні.
Попри незначний перегляд у бік зменшення з липня, світове виробництво рису у сезоні 2023/24 років, як очікується, зросте на 1,1% порівняно з попереднім сезоном.
Світове споживання зернових наступного сезону прогнозується на рівні 2807 млн т, що на 0,8% вище показника сезону 2022/23 років.
Очікується, що світові запаси зернових на кінець маркетингового сезону 2023/24 років становитимуть 878 млн т, що на 2,2% вище показника минулого року, що вказує на співвідношення світових запасів до споживання зернових на рівні 30,5%, і це, на думку ФАО, є «загальним комфортним рівнем світової пропозиції в історичній перспективі».
Прогнозується, що світові запаси рису досягнуть історичного максимуму в 198,1 млн т завдяки Індії, яка разом із Китаєм, як і в попередні сезони, утримує майже три чверті цього обсягу. Сукупні запаси рису в решті країн, як очікується, на кінець року вдруге поспіль скоротяться до чотирирічного мінімуму — 51,4 млн т.
ФАО знизила прогноз світової торгівлі зерновими у сезоні 2023/24 років до 466 млн т, що на 1,7% менше, ніж у попередньому маркетинговому сезоні. Прогнозується, що обсяги торгівлі пшеницею та кукурудзою знизяться через низку причин, зокрема через зниження експорту Україною внаслідок перебоїв у торгівлі, пов'язаних з війною, що триває. ФАО також знизила свій прогноз світової торгівлі рисом порівняно з липневим показником, враховуючи посилення експортних обмежень з боку Індії.
«Хоча тривалість цих обмежень та масштаби їх застосування є невизначеними, однак якщо вони триватимуть, і якщо Ель-Ніньйо спричинить обмеження виробництва в інших азійських країнах-експортерах, вони можуть утримати прогнозоване відновлення торгівлі рисом у 2024 році помірним», — зазначає ФАО.