ФАО: Ціни на продовольство сягнули 18-місячного максимуму

08 листопада 2024, 16:05 1179

Світові ціни на продовольчі товари у жовтні поточного року підскочили до найвищого рівня за 18 місяців через різке підвищення цін на рослинну олію.

Про це йдеться у звіті Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Так, Індекс продовольчих цін ФАО, який відстежує щомісячні зміни міжнародних цін на продовольчі товари, у жовтні склав у середньому 127,4 пункта, що на 2% більше, ніж у вересні, і на 5,5% за його значення рік тому. Проте індекс залишився на 20,5% нижче свого піку в березні 2022 року.

Індекс цін на рослинну олію зріс на 7,3%, досягнувши дворічного максимуму в результаті зростання котирувань на пальмову, соєву, соняшникову та ріпакову олії, головним чином через занепокоєння щодо виробництва.

Індекс цін на зернові зріс на 0,9% через зростання експортних цін на пшеницю та кукурудзу. На світові ціни на пшеницю вплинули несприятливі погодні умови у головних експортерів північної півкулі, а також повторне введення неофіційного мінімального рівня цін у рф та зростання напруженості в Чорноморському регіоні. Світові ціни на кукурудзу також зросли, частково через високий внутрішній попит і транспортні проблеми в Бразилії, спричинені низьким рівнем річок. Водночас індекс цін ФАО на рис знизився на 5,6% в жовтні у зв'язку з очікуваннями загострення конкуренції серед експортерів після скасування Індією обмежень на експорт нероздробленого рису.

Індекс цін на цукор зріс на 2,6% на тлі занепокоєнь щодо перспектив виробництва в Бразилії на 2024/25 роки після тривалої сухої погоди. Зростання міжнародних цін на сиру нафту також сприяло збільшенню котирувань цукру через переорієнтацію цукрової тростини на виробництво етанолу, тоді як ослаблення бразильського реала щодо долара США обмежило зростання.

Індекс цін на молочну продукцію зріс на 1,9%, залишившись у середньому на 21,4% вище рівня того ж періоду минулого року. Підвищення було зумовлене в основному вищими міжнародними цінами на сир і масло, тоді як котирування на сухе молоко знизилися.

Індекс цін на м’ясо ФАО впав на 0,3% порівняно з вереснем, головним чином через зниження цін на м’ясо свиней внаслідок збільшення показників забою в Західній Європі на тлі слабкого внутрішнього та міжнародного попиту. Світові ціни на м’ясо птиці в жовтні трохи впали, а на баранину залишилися стабільними. Навпаки, ціни на яловичину зросли помірно, що підкріплювалося більшими міжнародними закупівлями.