Валовий внутрішній продукт (ВВП) України у серпні 2024 року знизився на 2,1% проти зростання у липні на 4,4%, що відображає швидше завершення збору ранніх культур.
Про це йдеться у звіті Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).
Валова додана вартість (ВДВ) у сільському господарстві впала, за оцінкою ІЕД, на 23% рік до року через те, що збирання пшениці та інших культур було швидшим, ніж 2023 року.
«Відповідно, більшість ранніх культур було зібрано в липні, коли за оцінкою реальна ВДВ в секторі зросла на 27%, залишивши менше врожаю для серпня цього року», — пояснюють аналітики.
Зазначається, що збирання кукурудзи та соняшнику також розпочалося раніше, однак це не змогло компенсувати зниження для інших культур. Крім того, врожайність нижча за рекордний показник 2023 року, тому загалом врожай цього року буде меншим за минулорічний.
У тваринництві реальна валова додана вартість, за оцінкою ІЕД, була близькою до минулорічної, оскільки скорочення поголів’я великої рогатої худоби та надоїв молока були компенсовані помірним зростанням у птахівництві та поголів’ї свиней.
На думку аналітиків, ситуація в інших секторах істотно не змінилася. Зростання доданої вартості у переробній промисловості в серпні прискорилося до 4,8% з 3,4% у липні, зокрема, тривало зростання в харчовій промисловості, машинобудуванні та металургії. Цьому сприяло поліпшення ситуації з доступом до електроенергії в серпні порівняно з липнем, хоча безпосередньо енергосектор у серпні-2024 не зміг вийти на показники серпня-2023.
Виробництво у видобувній промисловості збільшилося приблизно на 1% рік до року, а збільшення видобутку газу компенсувало зниження видобутку вугілля та залізної руди.
За оцінкою ІЕД, транспорт у серпні також спрацював зі зростанням ВДВ проти минулого року, на що вплинуло кілька ключових факторів.
«Укрзалізниця» прозвітувала про зростання перевезень на 15% рік до року. Цьому сприяло і те, що у серпні 2023 року був фактично відсутній експорт із морських портів Одеси, який зараз активно продовжує працювати. Однак на експорт із дунайських портів негативно впливало низьководдя», — пояснили в інституті.
У моніторингу наголошується, що стрімке зростання заробітних плат і відкладене на початку війни споживання сприяють швидкому зростанню роздрібної торгівлі, хоча оптова торгівля зростає дуже помірними темпами. Тому, за оцінкою ІЕД, зростання реальної доданої вартості у торгівлі в серпні становило 7% рік до року, що близько до показника липня.