Зростання рівня рентабельності для всіх видів зернових та олійних культур очікується 2024 року порівняно з попереднім.
Про це йдеться у третьому випуску дослідження «УКРАЇНА: Вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва», проведеного Мінагрополітики у співпраці з Українським клубом аграрного бізнесу (УКАБ) за підтримки Глобального фонду зі зменшення ризиків катастроф і відновлення (GFDRR), що його адмініструє Світовий банк.
Як зауважують аналітики, реалізація прогнозу обумовлена низкою факторів:
«Серед зернових мінімальну прибутковість матиме пшениця, тоді як кукурудза та ячмінь, ймовірно, залишаться збитковими. Водночас очікується, що всі види олійних культур стануть прибутковими. Якщо цей позитивний прогноз справдиться, очікуваний рівень рентабельності за результатами цього року все одно буде удесятеро нижчим, ніж у період до повномасштабного вторгнення», — додають фахівці.
Зазначається, що у січні 2024 року морські порти Одеської області вперше за останні два роки випередили за рентабельністю експорт через румунський порт Констанца та польський Гданськ. Завдяки налагодженню експорту морем ціни на продукцію в українських портах з урахуванням логістики стали привабливішими, ніж у європейських.
На відміну від рослинництва більшість продукції тваринництва була прибутковою протягом усього минулого року. У січні 2024 року прибутковість виробництва молока зросла порівняно із середнім показником за 2023 рік завдяки зниженню цін на корми. Збільшився й рівень рентабельності виробництва м'яса птиці. Рентабельність яловичини та свинини, навпаки, зменшилась — переважно через зниження цін на м’ясо порівняно із середнім показником минулого року.
Щодо тваринництва, 2024 року очікується падіння рентабельності всіх видів продукції, оскільки витрати, зокрема на корми та електроенергію, зростатимуть швидше, ніж ціни на кінцевий продукт. Дасться взнаки й прогнозоване зниження купівельної спроможності українців та девальвація гривні.