Міністерство аграрної політики та продовольства України презентувало нові механізми надання грантів для розвитку садівництва, ягідництва, виноградарства, а також акцентовано на ключових умовах отримання грантів.
Про них розповіла координатор групи з питань впровадження програм підтримки сільського господарства Марія Дідух, повідомляє Мінагрополітики.
Заявник формує і подає заявку через «Дію». Це може бути виключно фізична або юридична особа-підприємець із кінцевими бенефіціарними власниками — громадянами України. Комунальні підприємства чи територіальні громади виступати заявниками не можуть.
До заявки потрібно додати відскановану копію проєкту висадки насаджень із усіма необхідними документами (ті, що підтверджують право користування чи власності земельної ділянки; наявність водозабору; проєкту зрошення тощо). Усі документи підвантажуються єдиним PDF-файлом.
Заявка з «Дії» потрапляє в уповноважений банк, який має перевірити документи протягом п’яти робочих днів на предмет: бенефіціарних власників; провадження діяльності заявника виключно на підконтрольній Україні території тощо. Окрім того, він встановлює, чи не здійснює заявник виробництво та реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та обмін валют, оскільки це заборонено умовами участі в програмі.
Після своєї перевірки банк відправляє дані до Мінагрополітики, яке має 10 робочих днів на розгляд як заявки, так і всього пакету документів: проєкту висадки насаджень із необхідними додатками. Відтак міністерство випускає наказ і рішення про надання чи ненадання гранту або надсилає заявнику листа зі своїми поясненнями.
У разі отримання позитивного рішення про виділення гранту заявник має 5 днів, щоб укласти з банком договір оферти та відкрити рахунок. А далі протягом 30 днів зарахувати на рахунок свою частку фінансування. Згідно з останніми змінами, суб’єкт господарювання зможе одразу ж вільно користуватися цими коштами, оплачуючи всі рахунки, пов’язані з закладкою саду.
Якщо заявник отримав відмову у виділенні гранту, він має змогу усунути всі недоліки та подати заявку повторно через «Дію».
Не розглядаються заявки, які містять не підписаний розробником проєкт висадки насаджень, а також якщо перевищено заявлену суму компенсації на гектар насаджень. Тобто сума гранту має відповідати площі під насадженнями. До прикладу, згідно з проєктом загальна площа може становити 10 га, а площа під насадженнями — 9,5 га. Заявки, де сума гранту розрахована на загальну площу, а не під насадження, теж не розглядаються.
Ще один важливий нюанс — зміни до проєкту не можуть бути внесені, якщо пакет документів уже поданий та відправлений через «Дію». Тому в кошторисі важливо враховувати індекс інфляції, особливо якщо включаються витрати, на які може бути здорожчання.
Для того, щоб цьогоріч отримати фінансування за рішенням про надання грантів, що були ухвалені в 2022 році, отримувач має звернутися до Мінагрополітики з заявою (в довільній формі), зазначаючи обраний спосіб фінансування: 1) переказ усієї суми або залишку гранту, недофінансованого торік; 2) переказ цієї суми частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій.
Юридична або фізична особа-підприємець може залучити грант на площу від 1 до 25 га. Обов’язковою умовою участі є створення робочих місць — постійних та сезонних.
Якщо заявку подано, до прикладу, на 8 га, але потім сільгоспвиробник вирішив розширитися, він може це зробити — для цього потрібно подати заявку на іншу площу та землю з іншим проєктом, який буде розглянуто. Але гранти можуть бути отримані максимум на площу в 25 га.
Сезонні працівники влаштовуються на роботу під час вступу саду в фазу товарного плодоношення, яка визначається проєктом висадки насаджень, але не пізніше п’ятого року після висадки.
Цільове призначення земельної ділянки — землі сільгосппризначення, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами на строк не менше семи років.
Склад проєкту — пояснювальна записка, генплан, кошторис, паспорт робочого проєкту.
Обов’язковою умовою є наявність зрошення та водозабору. Для виноградників — ще й встановлення шпалер.
Мінімальна кількість саджанців на 1 га визначається залежно від культури.
Сорт культури має бути занесений до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
Вимоги до критеріїв для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства наведено у додатку 2 до Порядку прийняття рішення Мінагрополітики про надання гранту для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, затвердженого Наказом Мінагрополітики від 12.07.2022 №447.
Період реалізації проєкту на сади та ягідництво — 18 місяців (відлік починається з моменту зарахування бюджетних коштів на рахунок). Тому в кошторисній частині важливо чітко і детально прописувати те, що буде використовуватися саме протягом цих 18 місяців.
Уповноважений банк протягом п’яти років раз на півріччя перевіряє стан висадки насаджень. Раз на рік він контролює стан провадження діяльності суб’єктом господарювання.
За результатами моніторингу банк інформує Мінагрополітики про результати реалізації проєкту.
На момент, коли отримувач гранту сплатить 50% від суми отриманого гранту у вигляді податків, такий моніторинг може припинитися достроково.
Якщо насадження повністю втрачені внаслідок обставин природного чи техногенного характеру, і це відповідним чином класифіковано, вони випадають з-під контролю банку. Якщо ж ідеться, до прикладу, про вимерзання, аграрій має поновити насадження та продовжувати свою господарську діяльність, а 5-річний моніторинг залишається обов’язковою вимогою.
Із вичерпними вимогами щодо отримання грантів для розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства можна ознайомитися за посиланням.