Вода для аграріїв: іригація стає критичним фактором урожайності

25 лютого 2025, 12:42 368

На рішення щодо встановлення систем зрошення впливають два ключові чинники: кліматичні умови та необхідність забезпечення стабільної врожайності.

Про це AgroPortal.ua розповів комерційний директор Variant Irrigation «Варіант Агро Буд» Ілля Жемелінський.

«Зрошення — це передусім гарантія стабільності та прогнозованості врожаю. У певних погодних умовах може трапитися так, що збирання врожаю стає економічно невигідним: витрати на пальне та робочу силу перевищують потенційний дохід від реалізації продукції», — зазначає він.

У Variant Irrigation розповідають, що для постачальників посівного матеріалу зрошення є обов’язковим елементом технології вирощування. Це гарантує стабільну якість і врожайність насіння, тому фермери, які співпрацюють із такими компаніями, активно впроваджують іригаційні системи.

Другу велику групу замовників компанії Variant Irrigation «Варіант Агро Буд» становлять фермери, які вирощують нішеві культури з високою доданою вартістю (наприклад, конюшина, естрагон, чебрець, м’ята тощо).

Також активними замовниками систем зрошення є виробники овочевої продукції.

«У 2022-2023 роках була висока ціна збуту на картоплю, цибулю та інші овочі, що стимулювало значний інтерес до технологій зрошення серед аграріїв, які працюють у цьому сегменті», — розповідає Ілля Жемелінський.

За його словами, фермери Одеської та Миколаївської областей знаходять ефективні підходи до використання зрошення для підвищення економічної віддачі.

«На півдні практикують дворазовий оборот культур. Спочатку у травні збирають озимі зернові. Далі на ці ж площі засівають кукурудзу з коротким ФАО або ранньостиглий соняшник, щоб зібрати їх у жовтні листопаді та знову засіяти поле озимими. Такий підхід дозволяє отримувати два врожаї на рік», — пояснює експерт.

Водночас ситуація зі зрошенням у Херсонській області та частині Миколаївської залишається складною, адже 95% води для іригації у цьому регіоні надходило з Каховського водосховища.

«Невелика частина господарств наразі використовує воду з Інгулецької системи, однак головні виклики для аграріїв на цих територіях — не лише відсутність зрошення, а й розмінування полів і відновлення пошкодженої техніки після окупації», — додають у Variant Irrigation.


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua