Олійні правки призведуть до зниження маржі та розвитку сірих схем експорту

22 липня 2025, 12:00 629

Підвищення мит на сою та ріпак посеред року негативно вплине на доходи аграріїв, а особливо малого та середнього бізнесу. У 2025 році відбудеться зниження маржі, а ті, хто вже посіяв сою та ріпак не отримають прибуток, на який розраховували раніше.

Про це AgroPortal.ua розповів власник сільськогосподарського підприємства «ЛЕНДЛОРД ЮКРЕЙН», адвокат, засновник і керівник Адвокатського бюро Сергій Пагер.

Сергій Пагер, власник сільгосппідприємства «ЛЕНДЛОРД ЮКРЕЙН», адвокат, засновник і керівник Адвокатського бюро

Нині соя та ріпак вирощуються переважно для зовнішнього ринку. А в подальшому підприємці або збільшать ціни на продукцію для внутрішнього ринку, або нададуть перевагу іншим культурам (пшениця, кукурудза, соняшник тощо). Також існує вірогідність того, що аграрії шукатимуть сірі схеми експорту.

Крім того, за його словами, збільшення мит на сою та ріпак посеред року суперечить принципу стабільності. Сергій Пагер зауважує що за ст. 4.1.9. Податкового кодексу України зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. 

«Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. У результаті змін до вивізних мит з літа 2025 року аграрії, які вже посіяли ці культури, не отримають запланований прибуток» — зазначає адвокат.

Сергій Пагер припускає, що результату, яких чекають від впровадження олійних правок — збільшити переробку сої та ріпака на внутрішньому ринку, не вдасться досягти, адже з 2026 року аграрії можуть взагалі відмовитися від посіву цих культур. 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua