Українське вино не зможе конкурувати з європейським через дотації

08 січня 2021, 08:00 7147

Запровадження Україною нульового мита на імпорт вина з Європейського Союзу негативно вплине на вітчизняних виробників цієї продукції.

Таку думку в коментарі для AgroPortal.ua висловив голова асоціації «Укрсадвинпром» Володимир Печко.

Він називає подібну політику недалекоглядною, адже рішення не тільки стосується виноробства.

«Про це ми говорили ще в 2018 р., розуміючи, що будуть такі вимоги. Якщо звернутися до Угоди про асоціацію з ЄС, ми побачимо, що вплине і на багато інших сегментів, просто не всі норми починають діяти з 2021 р., деякі вступлять в силу з наступного року», — говорить Печко.

За його словами, обнулення мит на імпорт вина позбавить захисту український ринок.

«Ми повністю відкриваємо свою митну територію для імпорту продукції, з якою не зможемо конкурувати. Особливо беручи до уваги дотаційну політику, яку провадить ЄС», — вважає голова асоціації «Укрсадвинпром».

Він додає, що українське вино може конкурувати з європейським за якістю, але не може конкурувати ціною.

«Якісне вино з хорошого винограду коштує близько 150-250 грн (до $10). У цю ціну закладаються затрати на посадку, догляд винограду, його збирання, виробництво самого вина, заробітну плату тощо. Але у європейців є дотаційна складова. Їм компенсують витрати на посадку виноградника, зрошення, будівництво виноробень і таке інше. В той же час, наші компанії будують виробничі потужності за дорогі кредити», — розповідає експерт.

Тобто, зазначає він, складаються нерівні умови ведення бізнесу.

«Європейці продають вино по 3 євро. Але вони можуть продавати й по -3, їм все одно буде вигідно цим займатися», — додає Печко.

Так, він погоджується, що деяку підтримку від держави українські винороби отримують. Існує часткова компенсація за обладнання, за ємності, пневмопреси. Та цих коштів надто мало.

«Наприклад, ми маємо 30% компенсації за обладнання. Останні 2-3 роки виділяється близько $15 млн або 400 млн грн на рік. Але, для порівняння, 4 найбільших підприємства — «Шабо», «Коблево», «Одесавинпром», ТОВ «Нива» — платять близько 1 млрд грн податків», — розповідає Печко.

Водночас конкурувати їм доведеться з виробниками, які мають мільярди підтримки щороку.


Для довідки: з 1 січня 2021 р. почало діяти нульове ввізне мито на вино, імпортоване до України з Європейського Союзу. Ця норма передбачена зобов'язаннями України щодо обнулення імпортних мит на низку товарів протягом 7-річного періоду після укладення економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС

Досі мито на ввезення вина складало 0,3-0,4 євро за літр.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua