Таку думку на круглому столі «Як стимулювати та диверсифікувати діяльність підприємств аграрного сектору України?», організованому KSE, висловив голова Всеукраїнського конґресу фермерів Іван Слободяник.
«Історія з кредитуванням малих фермерів злітає у наступному трикутнику — при наявності Фонду гарантування кредитів, при ціні землі $1500 за гектар і при можливості коменсації, щоб ставка річних у гривні не перевищувала 5%», — порахував експерт.
На його думку, за таких обставин аграрії безстресово могли б входити у купівлю землі під заставу цієї ж землі.
«Кредит на 10 років під 2% у доларах і 5% в гривні буде підйомним. Особисто я б на це пішов. Я зберіг би рентабельність і ставав повноціннім власником і господарем на землі», — говорить Слободяник.
N.B. КСУ не розглядатиме закон про землю найближчим часом
Його підтримав і засновник виробничого кооперативу «Як бджола» (Львівська область) Олег Бачинський.
«Малим фермерам важко конкурувати у залученні фінансів з великими компаніями. Тією ж програмою 5-7-9 я не скористався, тому що банк погодив мені кредит на трактор з першим внеском в 50% від вартості. Це надто багато», — говорить виробник.
Водночас 5% річних та 15-20% першого внеску були би прийнятними умовами.
«Банки вважають невеликих фермерів більш ризикованими, але треба враховувати й інші фактори. Наприклад, у нашому кооперативі 160 членів. Одна справа, коли виплату кредиту забезпечує одна людина, а інша — коли є ціле об'єднання. Вони мали б трактуватися як менш ризиковані», — додав він.
Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua