Експерт: Без термінового відновлення роботи заводів Ostchem агарний сезон знаходиться під загрозою

14 березня 2017, 15:37 3604
Джерело фото: із особистого архіву Сергія Рубана

Через зупинку заводів Ostchem ринок може не дорахуватися досить значних обсягів аміачної селітри, КАС, аміаку і, можливо, карбаміду, хоча по останньому ситуація не настільки критична.

Таку думку в ексклюзивному коментарі AgroPortal.ua висловив директор з маркетингу і комерції агрохімічної компанії GROSSDORF Сергій Рубан.

Поки що, вважає експерт, ситуація не є надто критичною, адже в більшості регіонів погодні умови не дуже сприяють активізації польових робіт. Але як тільки погода налагодяться, техніка зможе повноцінно вийти в поля і почнеться активне внесення добрив, зокрема, аміаку і КАС, аграрії матимуть суттєву проблему.

«Наприклад, «Черкаський Азот» є одним із базових постачальників в центральній Україні аміаку і КАС, а по селітрі він забезпечує 40% українського ринку (за результатами стабільного 2013 року). Якщо заводи групи Ostchem простоять 10 днів — це ще можна буде якось надолужити, якщо ж простій триватиме 2-3 тижні, то сезон буде зірвано», — говорить Сергій Рубан.

Причому, наголошує він, жоден імпорт не здатний компенсувати тих об'ємів, що постачається заводами Ostchem.

Також експерт звернув увагу, що аграрії працюють не лише напряму з заводами, а й через трейдерів. Трейдери наперед отримують оплату, закуповують продукцію і привозять добрива прямо в поле, коли це потрібно сільгоспвиробнику.

«Складається така ситуація, що оплата за добрива могла бути проведена ще 2-3 місяців тому. Трейдер уже проплатив ці гроші заводу, і якщо заводи простоюють, всі ці гроші є замороженими. Підприємства їх уже не повернуть, бо вони були спрямовані на поповнення обігових коштів — купівлю того ж газу, на сплату податків та ін. А у аграріїв коштів закупити добрива заново, навіть якби їх було де закупити, фактично уже немає», — додав Сергій Рубан.

Таким чином, якщо підприємства не будуть запущені, у багатьох трейдерів і аграріїв виникне проблема з постачанням та споживанням мінеральних добрив, підсумував він.


Для довідки: 6 березня оператор газотранспортної системи компанія «Укртрансгаз» розпочала обмеження газопостачання 3 хімічних підприємств холдингової компанії Ostchem через борги та відсутність підтверджених обсягів природного газу. Заводи призупинили виробництво.

За останньою інформацією учасників ринку, є непогані шанси на рестарт підприємств в кінці тижня.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua