У селі Козова, що на Тернопільщині, Григорій Нечипорук вирощує хурму. Він має одне дерево, яке плодоносить третій рік поспіль. Також у садівника є кілька саджанців та сіянців.
До свої мети — мати у власному саду хурму — йшов 7 років. Саме такий вік дерева, яке цього року знову дало плоди.
«Моє деревце двічі замерзало, але пустило кілька пагінців нових і тепер росте у вигляді куща. У 2021 році дерево заквітло, було три квітки і три плоди. Минулого року квіток було значно більше, й плодів більше. Близько пів сотні. Цього року зібрав ще більше — два ящики плодів. Сорт цієї хурми точно сказати не можу, купував саджанцем, але це гібрид східної і вергінської хурми», — каже садівник.
Цьогорічні плоди Григорій зважував. Один із них досяг 65 грамів. Це середня вага для цього сорту.
У догляді хурма не дуже вибаглива, але вимагає підливання в посушливу погоду, обрізання, коли є загущення крони, та укривання на зиму в перші роки.
Для утеплення дерева Григорій Нечипорук використовує натуральні матеріали. «Спочатку огортаю сухим кукурудзинням, потім сіном та соломою. Ближче до стовбура кладу пахучі трави — м’яту та мелісу, горіхове листя. Це для того, аби відлякати дрібних гризунів, і вони не пошкодили стовбур деревця», — розповідає він.
Тим, хто хоче посадити й вирощувати хурму в своєму саду, радить купувати саджанці безпосередньо з розсадника, а не через інтернет-магазини. Щоб виростити сіянець хурми, потрібно близько 5 років. Тому вартує саджанець недешево — 600-800 грн. В інтернеті продають по 200-300 грн, але купувати у неперевірених людей — це лотерея.
Джерело фото: Григорій Нечипорук