Зі сміттєвого полігону на екопарк. Досвід Ізраїлю

05 лютого 2021, 06:02 3120

В Ізраїлі найбільший сміттєвий полігон країни перетворили на екопарк.

Це один із найбільш вдалих прикладів рекультивації полігону в світі. Парк ім. Аріеля Шарона неподалік від Тель-Авіва займає площу 8 км2 — найбільша рекреаційна зона країни, у вихідний погуляти сюди приїжджає до 3 тис. людей. А ще кілька років тому це була 60-метрова гора сміття — найбільше звалище країни.

На момент закриття звалища обсяг сміття становив 16 млн м3. Сморід, звичайно, був сильний, пейзаж малопривабливий, але ніхто нічого не робив, поки звалище не почало загрожувати роботі головного аеропорту країни, розташованого неподалік. Птахи, які розвелися на смітнику, часто потрапляли в двигуни літаків, було кілька серйозних аварійних ситуацій, після чого звалище змушені були закрити і почати рекультивацію.

Перш за все треба було вирішити, що тепер робити зі сміттям. Тому найбільші міста Ізраїлю об'єдналися і створили промисловий парк із переробки відходів. Він складається з шести структурних підрозділів: це завод із переробки ТПВ на альтернативне паливо RDF, комплекс автоматизованого сортування сміття, а також майданчики з переробки будівельних матеріалів і органічних відходів, станція біогазу та розвантажувальна станція.

Все, що може піти на вторинну переробку, — переробляється. Великогабаритні будматеріали використовують для того, щоб зміцнити схили від зсувів, з будівельних відходів також будують декоративні стіни, тераси та в'ють доріжки. Іншу частину будівельного сміття подрібнюють і використовують для будівництва доріг по всій країні.

Саму сміттєву гору спочатку покрили спеціальним біопластиком, а зверху — гравієм і ґрунтом. Загальна висота цих шарів майже 7 м. Контури гори зберегли, зміцнили схили та засіяли травою, а на вершині влаштували парк зі штучним озером, фонтанами, зробили пішохідні та велодоріжки.


Джерело: Rubryka.com