«Молоді хлопці, захищаючи Україну, вступили в бій з більшовиками, які мали значну чисельну перевагу. Місце бою, на якому звели Меморіальний комплекс, знаходиться неподалік від одного з наших кластерів. Битва була скупо описана в підручниках, виявилося, що навіть у районах, які знаходяться неподалік, про неї знають не так вже й багато. Тому ми вирішили організувати екскурсії, дати можливість школярам доторкнутися до історії», — розповіла директор з фінансової та операційної діяльності Групи АГРОТРЕЙД Олена Ворона.
Важливо знати історію для усвідомлення і осмислення сучасних процесів, додала вона.
Меморіал вже відвідали школярі з восьми сіл. Холдинг взяв на себе як фінансову, так і організаційну частину: транспорт, оформлення дозвільних документів для дітей.
Науковий співробітник Меморіального комплексу «Пам'яті героїв Крут» Наталія Примушенко розповіла, що співробітники меморіалу були приємно здивовані такою ініціативою. «АГРОТРЕЙД — перша компанія, яка привезла сільських школярів, батьки яких далеко не завжди мають можливість оплатити екскурсію».
За її словами, екскурсія викликала великий інтерес у дітей, особливо — та частина експозиції, яка присвячена юним бійцям АТО, загиблим у віці 18-19 років.
Заступник директора з виховної роботи школи села Халимонове Світлана Кропивна зазначила: «У школі дітям розповідають про подвиг юних українців під Крутами, але екскурсія дає зовсім інший рівень сприйняття. Можливість побачити все своїми очима, доторкнутися до зброї та шинелей, паровозу, зайти в старий вагон, зануритися в атмосферу бою — все це дає яскраві враження, які запам'ятаються надовго», — підкреслила вона.
Для довідки: в 1918 році під Крутами київські студенти та гімназисти протистояли армії більшовиків, захищаючи молоду Українську Народну Республіку, яка проголосила автономію після розпаду Російської імперії. Бій тривав близько п'яти годин. Незважаючи на те, що більшовиків було 4 тис., а українських бійців — близько 400, вони змогли затримати ворогів, вигравши для УНР час. Це дозволило Центральній Раді укласти Берестейський мирний договір. У радянські роки історія бою замовчувалася. Будівництво Меморіального комплексу «Пам'яті героїв Крут» почалося в 1990 році з ініціативи громадськості, урочисте відкриття відбулося в 2006 році.
Джерело фото: Прес-служба Групи АГРОТРЕЙД