Знайомство неймовірного села України з німецькими держструктурами

19 квітня 2019, 06:00 3406

Після перемоги у ІІІ Всеукраїнському конкурсі «Неймовірні села України 2018» селищний голова Гощі, що на Рівненщині, взяв участь у спеціалізованій поїздці до Німеччини «Управлінські структури та реформи Німеччини в галузі сільського господарства», яку організував проект «Німецько-український агрополітичний діалог».

Окрім гощанського селищного голови Миколи Панчука, участь у поїздці взяли ще 15 представників з Міністерства аграрної політики та продовольства України, обласних управлінь Київської та Львівської областей, ОТГ та НУБіП України.

Під час поїздки учасники делегації відвідали ряд урядових та науково-дослідних установ, у яких ознайомилися з теоретичними підходами до управління в аграрній сфері та її організації, вивчили підходи до здійснення адміністративних реформ та системи аграрних досліджень.

«У Німеччині підтримка представників аграрного сектору дуже серйозна. Державних програм, які дозволяють бізнесу розвиватися, є багато. До певних проектів залучають і грантові кошти. От ці принципи роботи та підхід до бізнесу нам треба впроваджувати на державному рівні, й у Гощі у тому числі», — ділиться враженнями гощанський селищний голова.

Учасниками поїздки були здійснені візити до Федерального Міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини, Берлінської школи економіки та права, Міністерства охорони навколишнього середовища та сільського господарства Саксонії, консалтингової компанії ТОВ IAK Agrar Consulting у Лейпцигу, Лейбніц-Інституту аграрного розвитку в країнах з перехідною економікою (ІАМО) у місті Галле, ТОВ з Управління та реалізації земель (BVVG) у Берліні.

«Для мене, як керівника громади, важливим було знайомство із роботою адміністративних структур, установ та організацій, які ми відвідали. Вважаю, що успішність німецької економіки, в тому числі й аграрної, про яку ми дізналися найбільше, залежить від чіткої управлінської структури та професійності кадрів, — розповідає Микола Панчук. — Німецький досвід управління можна адаптувати в Україні, але для цього доведеться пройти непростий шлях, який потребуватиме зміни освітніх програм підготовки фахівців».

Серед позитивних моментів управління в Німеччині селищний голова виділяє збалансованість між теорією та практикою, кадрову постійність незалежно від зміни політичної правлячої партії та планування діяльності.

З організацією та роллю аграрного дорадництва в Німеччині делегація познайомилася у Лейпцигу під час відвідування консалтингової компанії ТОВ IAK Agrar Consulting. Її керівник, пан Дітер Кюнстлінг, розповів про державне та приватне консультування, а також консультування, яке надають сільськогосподарські палати.

«Цікавим для мене став субсидований підхід до певних дорадчих послуг, зокрема допомоги підприємствам, які потрапили у скрутне фінансове становище. Дорадництво в Німеччині є добре розвиненою системою, а послугами дорадників користується переважна більшість фермерів та аграрних підприємств. Це те, чого потребують українські фермери, особливо дрібні», — говорить гощанський селищний голова.

За словами Миколи Панчука, поїздка була інформативною та насиченою. Кожен блок торкався різних аспектів аграрного життя федеральної Німеччини. Це дало можливість зрозуміти принципи, інструменти та можливості німецької економіки.

«Важливим було спілкування в межах самої делегації, компетентні люди ділилися професійним досвідом та обмінювалися думками. Звісно, не обійшлося без культурного шоку, — з подивом ділиться Микола Панчук. — Я був вражений, що після виходу на пенсію у німців лише починається життя. Кількість людей поважного віку, які відпочивають в доволі дорогих німецьких готелях, приємно дивує. Хотілося б, щоб ця практика працювала й в Україні».


Для довідки: з січня 2006 року проект «Німецько-український агрополітичний діалог» надає підтримку політикам та законодавцям України з питань реформування аграрної політики та законодавства на основі принципів ринкової економіки, з огляду на досвід Німеччини та інших країн, а також рекомендації міжнародних організацій (ЄС, СОТ).

Основними темами проекту є: дерегуляція аграрного сектору, в тому числі спрощення рамкових умов для торгівлі та залучення інвестицій; розвиток ефективної та прозорої системи управління земельним ринком; державна підтримка сталого розвитку аграрного сектору, зокрема, розвиток ефективних структур господарювання, поліпшення аграрної освіти і науки, наближення стандартів якості та безпеки продукції до стандартів ЄС.

Проект здійснюється за підтримки Федерального міністерства продовольства і сільського господарства Німеччини.


Редакція AgroPortal.ua вже розпочала прийом заявок на IV Всеукраїнський конкурс «Неймовірні села України 2019». Тож поспіши показати, що саме твоє село гідне носити титул неймовірного. 


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua