Неймовірні села України 2019: Воля-Задеревацька

17 червня 2019, 00:00 7023

Про Волю-Задеревацьку нині знають далеко за межами Львівщини і навіть України, це своєрідна візитівка Стрийщини. Передусім завдяки Степанові Бандері, а також його батьку, який у 30-х рр. жив тут на плебанії та служив у церкві Святого Архистратига Михайла УГКЦ. У 1990 році в будинку-плебанії було засновано музей-садибу Степана Бандери. Пізніше встановлено бронзовий барельєф із його зображенням. Потім перед ґанком виросла архітектурна Алея Героїв ОУН УПА, встановлена скульптура Матері Божої та збудовано повстанську криївку.

Кількість населення у 2018 р. — 857 осіб.

Об’єкти культурної спадщини. У селі розташований музей-садиба Степана Бандери, церква Св. Арх. Михайла (1856 р.), хрест на честь знесення панщини, скульптура Матері Божої, пам’ятний знак на честь 200-ліття Т. Шевченка.

Туристична інфраструктура. На території села є декілька продуктових магазинів.

Участь у конкурсах, програмах та грантах. Завдяки перемогам у Львівському обласному конкурсі мікропроектів місцевого розвитку громаді села вдалося провести капітальний ремонт Народного дому (30 тис. грн), реконструкцію фасаду та заміну вікон шляхом застосування енергоефективних технологій в Народному домі (37 тис. грн), реконструкцію музею-садиби Степана Бандери (399 тис. грн ). У 2017 р. село здобуло перемогу у Львівському обласному конкурсі «Кращий музей», за виграні кошти закупили технічне оснащення на суму 40 тис. грн.

Внесок бізнесу, громадських організацій, активістів у розвиток села. Впорядковано території села та встановлено огорожі — $1000 (спонсорські кошти діаспори м. Чикаго), виготовлено та встановлено ворота — 5 тис. грн. (спонсорські кошти депутата Львівської обласної ради В. Біласа), виготовлено пересувні експозиційні виставки, 6 шт. — 6 тис. грн. та книжкові вітрини, 2 шт. — 2 тис. грн. (спонсорські кошти), встановлено сигналізації, відеоспостереження, замінено двері (вхідні), вікна у держбудівлях.

Приклади ефективної роботи органу місцевого самоврядування. Створення умов для забезпечення участі громадян у вирішенні питань місцевого значення; залучення широких верств населення до проведення реформ; сприяння врахуванню громадської думки під час здійснення функцій і повноважень органами місцевого самоврядування; відновлення та збереження музею-садиби С. Бандери; створення сприятливих умов для розвитку фермерських господарств («Помідорки», «Воля Гай», «Дуброва», «Моляр», «Вільшина», «Дестиця»), сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Молочар» та ТОВ «С.О.М. Плюс».

Бізнес-план — співфінансування проекту «Створення осередку неформальної освіти — Центру країнознавства «Тіні незабутих предків».

Основними завданнями проекту є: створення та інфраструктурне облаштування осередку неформальної освіти, збалансоване та прозоре адміністративно-правове управління центром, методичне забезпечення формування освітніх культурно-мистецьких, краєзнавчо-дослідницьких заходів та збереження історико-культурних цінностей, формування туристичної інфраструктури, створення та поширення рекламної, просвітницької, інформаційної та науково-методичної продукції.

В рамках проекту буде проведено реконструкцію приміщення та облаштування територій, розроблення та впровадження духовно-естетичних, культурно-мистецьких та краєзнавчо-дослідницьких заходів, проведення інформаційно- просвітницької кампанії, промоція історично-культурного та природного потенціалу краю, ознакування об’єктів культурно-пізнавального туризму.

Період реалізації проекту — 2019-2021 рр. Загальна сума витрат — 9 610 219 грн. З них: 7 919 519 грн — будівництво (реконструкція будівлі — 6 180 000 грн та облаштування території музею — 1 739 519 грн), 1 690 700 грн — утримання офісу проекту.

100 тис. грн будуть витрачені на влаштування літнього амфітеатру на території Центру країнознавства «Тіні незабутих предків».