Неймовірні села України 2019: Лисець, Хмельницька область

04 вересня 2019, 06:00 15989

Експертна рада ІV Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2019» обрала 5 фіналістів. До цієї п’ятірки потрапило і село Лисець, що на Хмельниччині. Експертна рада конкурсу оцінила їхній бізнес-план розвитку сільських територій у 638 балів. Редакція AgroPortal.ua в рамках «Неймовірного сільського автопробігу» відвідала село-фіналіст, щоб переконатися в його неймовірності.

Місцеві жителі села Лисець кажуть, що квашені яблука, якими смакує вся Україна, то справа їхніх рук. Крім того, село просто потопає в яблуневих і сливових садах, а кожна родина займається виробництвом сухофруктів. Але крім працьовитих людей, природа подарувала цьому населеному пункту надзвичайної краси водоспад Бурбун, який на вихідні збирає в селі сотні туристів.

І хоч водоспад знаходиться в низині, ввечері та зранку в селі чути, як він шумить, а по-народному говорять «бурбонить». Звідти і його назва Бурбун.

Селяни вже звикли до цієї неймовірної краси, тож для них це місце вже звичне. Як туристичну окрасу його відкрили світові нещодавно, коли Управління культури, туризму та інформації Дунаєвецької міської ради придивлялося об’єкти для туристичних маршрутів.

«Цьогоріч ми відкрили кілька туристичних маршрутів на території Дунаєвецької міської ОТГ. Один із них називається «Повернення до витоків», де ми показуємо джерела і пам’ятки природи, куди потрапив і водоспад Бурбун», — розповідає керівник Управління культури, туризму та інформації Дунаєвецької міської ради Алла Бец.

 Джерело фото: з особистого архіву Алли Бец, керівника Управління культури, туризму та інформації Дунаєвецької міської ради

За її словами, на території ОТГ є дуже багато пам’яток архітектури та надзвичайно мальовничі села. Саме тому і виникла ідея розвивати туристичний напрямок.

«Коли розробляли туристичні маршрути по Дунаївцям, ми включили пам’ятки архітектури: два палаци, монастир капуцинів, мурований костел. Другий маршрут «На межі епох» пролягає Миньківкою і пов'язаний з цілющими джерелами та історією Миньковецької держави. Третій маршрут — «Повернення до витоків» — охоплює три села з їхніми природними і історичними особливостями.

На презентацію створених туристичних маршрутів запросили туроператорів. Ми розуміємо, що це специфічний туризм, який не передбачає затримки туристів на довгий термін. Тому розглядаємо такий варіант, що туристичні групи, які, наприклад, їдуть із Хмельницького до Кам’янець-Подільського, по дорозі зможуть відвідати кілька об’єктів. Або ж це можуть бути веломаршрути», — розповідає Алла Бец.

  Джерело фото: AgroPortal.ua

В Управлінні культури, туризму та інформації Дунаєвецької міської ради також відзначають, що всі туристичні проекти хочуть обов’язково пов’язати насамперед з підтримкою місцевих жителів, бо люди, не маючи зайнятості, виїздять із сіл.

Також тут розповідають про вже успішно втілені проекти. Зовсім нещодавно Дунаєвецька міська ОТГ брала участь у конкурсі проектів «Малі міста — великі враження», організованому Міністерством культури. Зі своїм проектом «Свято Церери в Миньковецькій державі» громада, потрапивши в фінал, отримала можливість влаштувати масштабну подію.

А от сусіднє з Лисцем село — Сокілець — два роки поспіль виграє конкурс від Хмельницької ОДА. На його території вже встановили альтанку та облаштували цілюще джерело.

«В нас виникла ідея взяти участь у конкурсі «Неймовірні села України» та в разі перемоги облагородити водоспад Бурбун. Також хочемо поруч з ним облаштувати відпочинкову зону, дорогу для проїзду, стоянку для автомобілів, туалети. Важливо, що окрім туристичної складової, ми хотіли б ще й зайняти людей, облаштувавши біля водоспаду майданчик для продажу сухофруктів. Ми так бачимо, що це будуть альтанки-будиночки для торгівлі, аби місцеві жителі могли торгувати сухофруктами і розвивали власну справу», — розповідає староста Лисецького старостинського округу Тетяна Підлапушна.

 Джерело фото: AgroPortal.ua
Тетяна Підлапушна, староста Лисецького старостинського округу 

Місцеві готові облаштувати вільні садиби спеціально для туристів, адже розуміють, що туризм може надати селу новий поштовх.


Місце розташування: Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Лисець.
Як доїхати: з Києва до Хмельницького можна доїхати потягом. Потім із Хмельницького автобусом доїхати до м.Дунаївці. А звідти на автовокзалі запитувати направлення автобусів, які проходять через село.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua