Як створити туристичний магніт. Досвід неймовірних сіл України

12 серпня 2020, 06:00 4779

Не завжди за перемогою стоїть успіх. Це показав досвід фіналістів конкурсу «Неймовірні села України», котрі не здобули першість, проте отримали номінацію від партнера проєкту — Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

У 2018 році Невицьке, що на Закарпатті, отримало в подарунок від Посольства Королівства Нідерландів клумбу із тюльпанів, яка дозволила селу стати ще більш привабливим. 

N.B.! ФІНАЛ. Неймовірні села України 2018: Невицьке

Нідерландська компанія-постачальник посівного матеріалу квітів Stokolex надала 10 тис. цибулин тюльпанів для реалізації проєкту. Висадка тюльпанів відбулася у жовтні 2018 року за участю представників Посольства Королівства Нідерландів в Україні та журналістів AgroPortal.ua. 

Клумба являє собою копію флористичного парку Кекенхоф у Нідерландах. Інсталяція спроєктована українським ландшафтним дизайнером Sad.ua Альоною Доміловською.

На квітень-травень припадає сезон активного цвітіння тюльпанів. Після цього око туристів радують чорнобривці, айстри, майори, які сіяли вже самостійно представники села.

Після висадки тюльпанів клумбу дооблаштували вітряком, табличкою села, фігурою нідерландських черевиків. Цього року з'явилася ще одна локація — будиночок із зозулею. Наразі — будується в'їзна арка.

«В основному благоустроєм клумби займається місцеве комунальне підприємство «Невицьке екосервіс», але крім них, по мірі необхідності, ранньою весною для обкопування та майже щомісяця для сапання ми проводимо суботники з активом села», — розповідає спеціаліст ІІ категорії Невицької сільської ради Любов Угрин.

За її словами, багато тюльпанів пропало: щось повиривали люди, а щось згнило саме. Тому потрібно докуповувати і досаджувати нові цибулини. 

«На створення такої туристичної локації з місцевого бюджету було виділено 250 тис. грн. А щороку виділяється близько 30 тис. грн на її благоустрій. Так, нещодавно ми досадили 100 туй і сакур», — зазначає Любов Угрин.

У планах громади села поставити автобусну зупинку поблизу клумби, яка стала просто необхідністю. Дозвіл від Укравтодору на її встановлення вже отримано.

Тож тепер у Невицькому туристи мають змогу не лише відвідати замок, а й нідерландський мініпарк.

Село Лисець, що на Хмельниччині, в 2019 році увійшло до фіналу конкурсу «Неймовірні села України» та отримало від Посольства Королівства Нідерландів в Україні зелені насадження для облаштування пагорба біля водоспаду Бурбун. 

N.B.! Неймовірні села України 2019: Лисець, Хмельницька область

У жовтні 2019 року вже були висаджені саджанці: верби вавилонської «Тортуоза», верби золотистокосої «Хрісокома», сосни звичайної, сумаха пухнастого, спіреї сірої «Грефшейм», спіреї японської «Макрофіла», гортензії мітлоподібної «Юнік», барбарису корейського, перстача чагарникового «Абботсвуд», тамарісу. Всього — 600 саджанців, які надав розсадник «КОРНЕЛІС».

«Всі саджанці гарно перезимували і радують відпочиваючих своїм цвітом та зеленню, — розповідає староста Лисецького старостинського округу Тетяна Підлапушна. — Беручи участь у конкурсі, нами подавалась ідея облаштування місця для торгівлі місцевою продукцією, сухофруктами та чорносливом. Ідея місцевим жителям сподобалась, і вони активно пропонують свою продукцію для реалізації відвідувачам. Але через складну фінансову ситуацію цього року не діяв «Громадський бюджет», завдяки якому ми планували облаштувати торгові місця».

Тетяна зазначає, що у зв'язку із обмеженим виїздом за кордон значно збільшилась кількість туристів, які відвідують водоспад Бурбун. Тож зелена алея стала чудовим місцем для пікніка чи просто перепочинку. 

«Якщо ви бажаєте змінити життя своєї громади на краще, готові працювати, а головне — небайдужі, тоді беріть участь у конкурсі «Неймовірні села України 2020», — закликає староста Лисецького старостинського округу. — Я бажаю, щоб у ваших селах завжди панував мир, добробут, суспільна злагода, взаємна повага та довіра. Нехай вони процвітають, щастя та добробут живуть на кожній вулиці, у кожному домі, у кожній родині, поєднуючи всіх нас у згуртовану та сильну державу світового рівня!»


Якщо ви також бажаєте зробити своє село більш привабливим і показати його родзинки всій Україні, тоді подавайте заявку на конкурс «Неймовірні села України 2020» і отримайте 100 тис. грн на розвиток села від головного партнера — Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Деталі участі тут.


Для довідки: конкурс «Неймовірні села України 2020» аграрним онлайн-виданням AgroPortal.ua цьогоріч проводиться вп'яте. Головний приз — 100 тис.грн на на реалізацію бізнес-проєкту від головного партнера — Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Крім головного подарунка переможцю, компанія «Бейкер Тіллі Україна» допоможе одному з 10-ти сіл, які пройшли до етапу онлайн-голосування, в реалізації їхнього бізнес-проєкту. А Всеукраїнська асоціація громад одному із сіл-фіналістів надасть комплексний консультаційний супровід громади на період становлення після місцевих виборів. П'ятірка сіл-фіналістів конкурсу отримає річну передплату на журнал Agroexpert та набір спеціалізованої аграрної літератури.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua