Століттями Седнів надійно зберігає свої таємниці та легенди. Отже, редакція AgroPortal.ua вирішила відкрити завісу таємниць цього давнього селища.
Наприкінці XVII ст. Седнів перейшов у володіння козацьких старшин Лизогубів, саме тоді й розпочинається культурно-освітній розвиток села. Лизогуби зробили багато для Седнева — побудували будинки та розбили парки. До наших днів збереглися садиба Лизогубів, кам’яниця та Воскресенська церква, яка стала усипальницею їхнього роду.
У садибі Лизогубів любили відпочивати Тарас Шевченко та Леонід Глібов. Тому поряд на березі річки Снов стоїть альтанка Л. Глібова — вона оформлена у стилі класицизму. Сьогодні у цій альтанці проводять весільні церемонії. А поруч знаходиться пам’ятний знак творчості Т. Шевченка.
Важливою архітектурною перлиною Седнева є Георгіївська церква, яка була збудована наприкінці XVIII століття. Саме у цій церкві знімали одну зі сцен відомого фільму «Вій» за мотивами твору Миколи Гоголя.
Також у селі знаходиться будинок творчості і відпочинку Спілки художників України. Сюди любили приїжджати такі видатні митці, як Микола Глущенко та Тетяна Яблонська. Нині тут працюють представники нового покоління.
Справжнього окрасою і гордістю села є школа-палац, яка згори, що видно з висоти пташиного польоту, має форму тризуба. На її зведення з державного бюджету було виділено 38 млн грн. Величезні колони та скляний купол привертають увагу з першого погляду. Навчально-виховний комплекс будували з розмахом — площею 6000 м2 на три поверхи. На території НВК є тенісний корт, баскетбольний та волейбольний майданчики, футбольне поле зі штучним покриттям.
«Такої школи не знайдете по всій Україні. Я приймав багато делегацій з різних країн світу, і всі вони говорили, що наша школа дійсно унікальна, — говорить директор Седнівського навчально-виховного комплексу Валерій Іванов. — У школі працює дві котельні: одна на газу, інша — на пелетах. Маємо два шкільних автобуси, які возять дітей із сусідських сіл».
На території села працюють 16 об’єктів малого бізнесу, ПНВП «Левона» (крохмальний завод) та ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля».
ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» займається виведенням нових сортів картоплі та вирощуванням елітного насіння картоплі.
«Своїм основним завданням ми вважаємо вдосконалення, розробку та впровадження ефективних екологiчно безпечних ресурсоощадних технологій вирощування та зберігання насіннєвої i продовольчої картоплі, — говорить заступник директора з наукової роботи ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» Генадій Гайструк. — Своїм досягнення вважаємо виведення сорту цвітної картоплі».
Бізнес на селі забезпечує населення робочими місцями, сільський ринок — новими товарами та послугами, поповнює бюджет за рахунок сплати податків.
При селищній раді працює депутатський корпус, робота якого спрямована на вирішення питань освітлення вулиць, ремонту доріг, благоустрою території села, захисту малозабезпечених сімей та воїнів АТО, розвитку культури на селі.
«За два роки моєї роботи в селі відремонтовано до 1000 м2 дороги, очищено кладовища, облагороджено прибережну зону та частково вирішено проблему з освітленням», — каже селищний голова Седнева Михайло Шевчик. — Цього року жителі і керівництво села власноруч зацементували шматок вулиці, адже суттєвої матеріальної підтримки немає».
Основною проблемою є відсутність будинку культури, який став би потужним культурним центром села. Місцевий художній колектив «Берегиня» мріє про власну сцену, тому, ймовірно, виграні кошти підуть саме на неї.
Щодо охорони навколишнього середовища, то сільськогосподарські підприємства після збору врожаю зернових культур стерню не спалюють, щоб утворений гумус підживлював ґрунт, також вони не обробляють землю біля балок для того, щоб виключити появу водної ерозії. Специфіка роботи нині існуючої ГЕС полягає у процесі виробництва «чистої» енергії води.
«У Седнева величезний туристичний потенціал, але його потрібно розвивати, — говорить заступник голови Чернігівської районної ради Володимир Поліщук. — Селищною радою був розроблений генеральний план села, згідно з яким проведено зонування села та складено план вкладення інвестицій у нього».
Місце розташування: Чернігівська область, Чернігівський район, селище Седнів.
Як доїхати: спочатку до Чернігова поїздом чи автобусом, далі автобусом чи маршруткою до Седнева (26 км).
Фінал Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2017». Голосуємо!