На що варто звернути увагу організаторам під час оформлення земельного лота? Як правильно оформлений лот допоможе організатору аукціону зацікавити якнайбільше потенційних покупців і орендарів? Що треба знати учасникам торгів про актив, за який змагатимуться?
Зазначайте правильний кадастровий номер земельної ділянки. У системі за цим номером учасник може в один клік перейти на публічну кадастрову карту України та перевірити інформацію про земельну ділянку: площу, розташування, обмеження, тип власності тощо. Важливо, щоб цей номер був правильним та збігався у всіх полях, де його потрібно зазначити. Інакше помилка може призвести до відміни аукціону або його оскарження.
Завантажуйте усі документи. Окрім фотографій у лоті, важлива наявність всіх документів про земельну ділянку, як того вимагає Земельний кодекс. Наприклад, проєкт договору купівлі-продажу чи оренди землі, аби учасник аукціону до його початку зміг наперед ознайомитися з усіма умовами продажу земельної ділянки.
Серед документів, які варто додати: витяг із Державного земельного кадастру, інформацію із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, витяг про нормативну грошову оцінку, технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки на місцевості або проєкт землеустрою щодо відведення ділянки. Усі ці документи допоможуть потенційним учасникам мати повне уявлення про земельну ділянку.
Називайте документи правильно. Щоб потенційний покупець міг швидко та зручно ознайомитися з документами, називайте їх вірно. Наприклад, «Витяг із ДЗК» замість «Файл 1». Серед учасників можуть бути фермерські господарства, які аналізують велику кількість земельних аукціонів для участі, тому їм важливо одразу бачити, який файл відкривають.
Зазначайте правильну площу земельної ділянки. Під час заповнення полів в описі лоту, важливо вірно вказати площу земельної ділянки в гектарах. На прикладі, що нижче, організатор помилився та вказав замість 0,809 га — 809 га. Через це аукціон довелося скасувати.
Вказуйте класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ). У відкритому модулі аналітики Прозорро.Продажі можна перевірити розподіл оголошених аукціонів за різними регіонами, і саме код адміністративно-територіальної одиниці допомагає виявити розташування земельної ділянки. Іноді в земельних ділянок немає адреси. Наприклад, якщо це земля сільськогосподарського призначення, що знаходиться за межами міста, селища або села. Відтак вона не має адреси і її розташування визначається за кодом КОАТУУ.
Вказуйте правильну дату аукціону. Відповідно до Земельного кодексу є мінімальний проміжок часу експозиції лоту (період прийому цінових пропозицій), який складає від 30 до 45 днів. На зображенні бачимо, що організатор помилково вказав дату аукціону 2072 рік, а тому цей аукціон буде відмінено.
Перевірте, чи правильно встановлений час на вашому комп’ютері. Якщо помітили розбіжності в часі старту аукціону в системі Прозорро.Продажі та на сайті майданчика, швидше за все на вашому комп’ютері некоректно відображається час. Щоби це виправити, спочатку потрібно налаштувати часовий пояс, а далі — встановити «Синхронізацію із сервером часу в Інтернеті» й натиснути «Оновити зараз». Відтак встановиться правильний час і надалі оновлюватиметься автоматично.
Завантажуйте мінімум 3 фотографії у форматі JPEG. Для того, щоби ваш лот одразу привернув увагу потенційного покупця, який шукатиме землю, потрібно завантажити щонайменше 3 фотографії ділянки з різних ракурсів. Так учасники бачитимуть, як вона виглядає та у який спосіб можна її використовувати. У галереї фото конвертовані у формат Word або PDF не відображатимуться, тому завантажуйте їх тільки у форматі JPEG.
Вказуйте актуальні номери для зв’язку. Часто учасники телефонують за вказаними контактними даними, аби дізнатися більше інформації про земельну ділянку. Однак буває, що номер телефону невірний, або людина у відпустці чи не відповідає на дзвінки. Аби уникнути таких ситуацій, зазначайте актуальні номери працівника, який відповідає за лот.
Відповідайте на запитання, які ставлять потенційні учасники. Зазвичай, учасники, зацікавлені придбати актив, ставлять запитання й це звертає на нього увагу інших покупців. Система сповіщає про все, що відбуватиметься з вашим лотом. Зокрема, повідомлення про нові запитання також приходить на e-mail, тому слідкуйте за такими сповіщеннями та відповідайте на них.
Владислав Уривський, експерт з питань оренди державного та комунального майна, проектний менеджер Прозорро.Продажі
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.