Вирощування сільгоспкультур на зрошенні приносить додатково до 1000 $/га

02 травня 2020, 09:26 2494

Бізнес не почне масово інвестувати у відновлення та розвиток зрошення, доки не отримає зрозумілих «правил гри».

Таку думку в коментарі для AgroPortal.ua висловила директорка Міжнародної української НГО «Прімавера», доктор с.-г. наук Ольга Жовтоног.

На її погляд, ці правила мають чітко визначати:  право на довгострокове використання чи володіння водогосподарської інфраструктурою;  довгострокові  права на використання водних та земельних ресурсів; можливість мати якісні послуги з водоподачі, тобто отримувати вчасно потрібну кількість води по зрозумілим прозорим тарифам; а також регуляторні механізми створення організацій водокористувачів для ефективного управління водними ресурсами у межах цілісних технологічних модулів зрошувальних систем. 

Для цього на державному рівні потрібна інституційна реформа та розвиток відповідного законодавства.

«5 років в Україні працювала команда експертів Світового банку, яка разом з науковцями НААН розробила Стратегію зрошення та дренажу до 2030 року. У серпні 2019-го Стратегію затвердив Кабінет міністрів», — розповідає експертка.

Очікується, що реалізація Стратегії до 2030 р. забезпечить стале господарювання на 1,5–1,8 млн га зрошуваних земель на півдні України та до 1,9 млн га — на меліорованих землях з подвійним регулюванням вологості ґрунту у Поліському регіоні. 

Але ці плани, вважає Жовтоног, можуть бути більш амбітними.

«Реформи у зрошенні весь час відтягуються. Після кроку вперед робимо два кроки назад», — говорить директорка НГО «Прімавера».

Проте наголошує, що саме  реформа може стати стимулом для повноцінного розвитку зрошення в Україні, надходження інвестицій у модернізацію та відновлення зрошувальних систем, а також  їх розширення  для поливу нових  площ, впровадження ресурсоефективних технологій. Ще більшим стимулом для інвестицій – як приватних, так і державних — буде наступне відкриття ринку землі.

«На даний час площі фактичного поливу в Україні не перевищують 25% від тих, які можуть обслуговуватись наявними зрошувальними системами. Зрошується всього 0,5 млн га земель, а двостороннє водорегулювання здійснюється на площі близько 250 тис. га», — ділиться експертка.

Відновленням зрошення займаються переважно одиничні найбільш економічно сильні господарства, нарощуючи загальні площі  під поливом на 10 тис. га щороку.

«Уявіть, скільки знадобиться років, щоб відновити хоча б 2,7 млн га зрошуваних земель, які ми мали раніше? Але ж клімат змінюється, потреба відновлення та розвитку  зрошення загострюється », — говорить Ольга Жовтоног.

На її погляд, аграрні асоціації мають всіляко лобіювати реформу зрошення та поєднувати свої зусилля з громадськими організаціями й науковою спільнотою.

Протягом  останніх років  частота та інтенсивність посухи зростає. Продовження такої тенденції буде призводити до катастрофічних втрат урожаю та загрожувати продовольчій безпеці держави, вважаэ вона.

«Щоб не було запізно треба діяти зараз. Тим паче, що для цього є неабиякий стимул — вирощування високоцінних сільськогосподарських культур при зрошенні збільшує норму прибутку порівняно з богарними землями до 1000 $/га. У разі інвестицій у модернізацію вже діючих зрошувальних систем, ці прибутки становлять до  400 $/га», — додала директорка НГО «Прімавера».


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua