Відродження аграрного міністерства: чого бізнес очікує від чиновників

05 червня 2020, 09:45 2068

Анонсоване відродження окремого аграрного міністерства призведе до позитивних змін в АПК лише в разі правильно окресленого функціоналу і чітко визначених пріоритетів оновленого відомства.

Таку думку висловив голова ради директорів агрохолдингу KSG Agro Сергій Касьянов.

Україні не потрібно, щоб воно займалося питаннями управління держвласності, вважає він. Важливо, щоб крім встановлення оптимальних взаємовідносин суб'єктів ринку АПК з державним та місцевими бюджетами, коригування податкової політики з метою розвитку галузі, міністерство стало хедлайнером в процесі організації ринку землі.

«У нас в країні немає окремого державного органу, який би спеціалізувався на відкритті ринку землі, — коментує Сергій Касьянов, — Саме тому МінАПК має стати центром організації цього ключового для нашої країни та її економіки процесу. А займатися там є чим. Дуже важливими є зусилля міністерства щодо формування прозорого ринку землі в інтересах чесних агровиробників — з нормальними кадастрами, без корупції, рейдерства, «чорних» реєстраторів та аналогічного кольору схем».

Ще одним важливим пріоритетом має стати розвиток агроекспорту.

«Ми пишаємося експортними позиціями України на сільгоспринках. Але не забувайте, що продаємо за кордон в основному зернові, а не робимо ставку на готову продукцію з високою доданою вартістю — ту ж свинину, кондитерські вироби та ін. Проте далеко не освоєні досить перспективні китайський, ринки країн Африки та ін. Наприклад, для того, щоб змінити складну ситуацію з Піднебесною, її необхідно вирішити на двосторонньому міждержавному рівні ветосанітарних норм. І тут міністерство повинно стати ініціатором та координатором процесу, залучаючи до вирішення завдання і Офіс Президента, і МЗС, і навіть бізнес».

Ключовою може стати роль аграрного міністерства в створенні дієвих механізмів боротьби з епідеміями в тваринництві, зокрема, з АЧС.

«Ми всі прекрасно знаємо, що під час відсутності механізму компенсації власники зараженої свинини правдами та неправдами збувають її в торгівлю, тому що не хочуть нести втрати. У той же час разом з європейськими партнерами, тими ж поляками, німцями, для яких це теж гостра проблема, ми могли б створити дієві страхові механізми, які б дозволяли отримувати відшкодування в разі спалахів АЧС», — констатував Сергій Касьянов.

На його думку, вкрай важлива також аналітична робота фахівців Мінагропрод та поява вкрай потрібних для аграріїв прогнозів засіяних площ, врожайності та ін. За прикладом Мінсільгоспу США, до чиїх прогнозних оцінок прислухаються аграрії всього світу.


AgroPortal.ua за матеріалами пресслужби KSG Agro