Поза грою: що гальмує розвиток інновацій в Україні?

16 грудня 2019, 07:20 2994

Активне впровадження інновацій в Україні гальмується системними проблемами, які наразі існують в аграрному секторі. Це корупція та земельна реформа.

Таку думку висловив власник компанії UKRAVIT Віталій Ільченко під час форуму «Аграрні інновації 2019», організованого компанією «ПроАгро Груп».

«В України зараз з’явилися можливості зламати систему, яка існувала 28 років, — не про те, як допомагати бізнесу, а як його «доїти». Тому всі ці роки підприємці та виробники думали не про інновації, а про те, як захистити свій бізнес. Насамперед потрібно вирішити питання з корупцією та відкрити ринок землі. Незавершена земельна реформа гальмує розвиток інновацій, адже аграрії не розуміють, як далі та за якими правилами їм доведеться працювати. Як тільки земля стане власністю, сільгоспвиробники почнуть активніше вкладатися в переробку, створення інфраструктури, впровадження інновацій», — зазначає Віталій Ільченко.

На його переконання, сільгоспвиробник повинен володіти землею, а всі сервісні компанії будуть допомагати йому ефективно займатися виробництвом і збільшувати прибуток з кожного гектара.

«Я прихильник поняття «держава у смартфоні». Щоб так само, як ми це робимо вже з банками, підприємці могли комунікувати з митною, податковою службою, і вся взаємодія відбувалася через додаток. В перспективі воно так і буде, але потрібно спростити закони, податкову систему», — вважає Віталій Ільченко.

Стосовно інновацій він зазначив, що Україна має надзвичайні можливості у виробництві продуктів із доданою вартістю, навівши приклад Китаю, який закуповує українську кукурудзу і переробляє її на біопластик. «Українські виробники повинні виробляти конкурентні продукти, змагатися не в кількості зібраного збіжжя, а у виробництві готової продукції. Незабаром капіталізація кожного підприємства зростатиме не за рахунок показників вирощеної продукції, а за рахунок цікавості до бренду і присутності на ринку», — говорить Віталій Ільченко.

Також він вбачає у найближчих перспективах впровадження системи простежуваності продуктів харчування.

«В недалекому майбутньому люди будуть сканувати Q-код з будь-якого продукту на полиці магазину і бачитимуть цифровий паспорт харчового продукту — яке використовується насіння, ЗЗР, добрива, яке господарство виростило сировину і де вироблений сам продукт. Таким чином, можна боротися із фальсифікатом, адже в Україні це велика проблема, як і контрабанда», — розповідає Віталій Ільченко.

За його словами, компанія UKRAVIT уже запровадила технологію блокчейн, в першу чергу для захисту від підробок та контрабанди продукції.

«Сьогодні кожна компанія-виробник думає, як захистити себе від підробок. Завдяки цій системі можна подивитися, де продукт виготовлений, в який час, і перевірити, оригінальний він чи ні. Плануємо залучити до цієї системи всіх постачальників, що дасть можливість перевірити також походження сировини», — зазначає Віталій Ільченко.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua